CCC Development Team na Wyścig Dookoła Mazowsza

CCC Development Team na Wyścig Dookoła Mazowsza

Stanisław Aniołkowski, Damian Papierski, Kamil Małecki, Patryk Stosz, Kacper Walkowiak i Karol Wawrzyniak to skład, który będzie się ścigał na Wyścigu Dookoła Mazowsza. 

– Wyścig Dookoła Mazowsza to idealna etapówka dla sprinterów oraz kolarzy szybkich i dynamicznych. Dlatego wystawiliśmy na niego naszych najmocniejszych zawodników, którzy dobrze czują się na płaskich terenach – mówi Tomasz Brożyna. Dyrektor sportowy CCC Development Team podkreśla, że ekipa jest gotowa na różne scenariusze. – W składzie mamy kolarzy, którzy są w stanie zafiniszować z peletonu, jak i z bardziej przerzedzonej grupki. Takie wyścigi, jak Dookoła Mazowsza, mają to do siebie, że zawsze dużo się na nich dzieje, a mocne tempo narzucane jest praktycznie od samego startu. Liczę na to, że zawodnicy pokażą się z dobrej strony i będą widoczni zarówno na etapach, jak i w klasyfikacji generalnej – wyjaśnia Tomasz Brożyna.

Dookoła Mazowsza będzie pierwszym wyścigiem po krótkiej przerwie dla Damiana Papierskiego, który pod koniec czerwca zajął trzecie miejsce w jeździe indywidualnej na czas U-23 na mistrzostwach Polski. – Nastawienie jest dobre, czekam już na powrót do ścigania. Po intensywnej pierwszej części sezonu miałem krótkie wakacje.To też jest potrzebne, żeby zregenerować nie tylko nogi, ale również głowę – mówi Papierski i dodaje, że z dobrej strony chciałby pokazać się już na środowym prologu. – Trasa nie jest zbyt wymagająca technicznie, trzeba uważać przede wszystkim na nawrotach. Mi ona odpowiada, lubię się ścigać na takich krótkich i dynamicznych odcinkach – wyjaśnia Papierski. 

– Myślę, że ten wyścig rozstrzygnie się na sekundy, dlatego bardzo ważne będą bonifikaty. Trzeba będzie pilnować czołówki, aby zgarniać sekundy. Jak zawsze w przypadku płaskich tras trzeba będzie uważać na boczny wiatr – on może sporo namieszać. Grupy mające sprinterów pewnie będą chciały doprowadzać do finiszu z peletonu. Myślę jednak, że ucieczki też mogą mieć szansę. Część ekipy w ostatni weekend ścigała się Wegrzech, tam też było płasko, ale oba wyścigi były bardzo dynamiczne. Ekipy sprinterskie musiały sporo się namęczyć, a i tak w niedzielę nie zdołały dogonić odjazdu. Myślę, że na Mazowszu może być podobnie – mówił Damian Papierski. 

Ścigania na Mazowszu nie może doczekać się też Patryk Stosz. – Ostatnio wypoczywałem 6 dni przed węgierskimi klasykami. Chciałem na nie jechać, ponieważ zależało mi, aby przepalić nogę przed wyścigiem Dookoła Mazowsza. Uważam ze moje nogi są dobre i gotowe na drugą cześć sezonu – deklaruje Patryk Stosz.  – Trasa wyścigu jest płaska. Bardzo ważne jest więc, aby pojechać dobrze prolog. Można wtedy zarobić sporo sekund, które mogą zaważyć w klasyfikacji generalnej. Na kolejnych etapach będzie pewnie sporo odjazdów. Aby zająć wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej, trzeba będzie walczyć na premiach o sekundy – dodaje Patryk Stosz. – Mamy mocną ekipę i dobrze się rozumiemy. Myślę, że jestem w stanie powalczyć z najlepszymi sprinterami na finiszu. Wyścig jadą m.in. Kamil Małecki czy Stanisław Aniołkowski, którzy też się dobrze czują na takich końcówkach – mówi Patryk Stosz. 

*********

Inauguracyjna edycja tej etapówki odbyła się w 1951 roku. Wówczas zwyciężył Stanisław Zalewski. W kolejnych latach na najwyższym stopniu podium stawali między innymi Henryk Woźniak, Marek Leśniewski czy też Jacek Mickiewicz. W ubiegłym roku zwyciężył Szymon Sajnok, który reprezentował Pomarańczowe barwy, a obecnie jest kolarzem CCC Team. 

PROLOG, WARSZAWA, 24.07., 2,4 KM

Kolarskie zmagania na Mazowszu zainauguruje jazda indywidualna na czas na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Rywalizacja zapowiada się emocjonująco. Zawodnicy będą musieli się wykazać nie tylko bardzo dobrą kondycją i koncentracją – zwłaszcza na nawrotach.

ETAP I, TERESIN – TERESIN, 25.07., 168 KM

Pierwszy etap tegorocznej edycji Wyścigu Dookoła Mazowsza zostanie rozegrany na rundach o długości nieco przekraczającej 21 kilometrów. Łącznie kolarze pokonają ich sześć, w sumie 168 kilometrów. Ukształtowania terenu jest płaskie i prawdopodobnym scenariuszem jest finisz z peletonu.

ETAP II, GRODZISK MAZOWIECKI – GRODZISK MAZOWIECKI, 26.07., 170 KM

Na drugi etap kolarze wyruszą z Grodziska Mazowieckiego. Zawodnicy ponownie będą walczyć na rundach, tym razem o długości niespełna 21 kilometrów. Przejadą między innymi przez Zajączkowo i Zawiłę. Trasa, podobnie jak na pierwszym etapie będzie płaska.

ETAP III, KOZIENICE – KOZIENICE, 27.07., 165 KM

Kończący rywalizację w ramach tegorocznego Wyścigu Dookoła Mazowsza etap rozpocznie i zakończy się w Kozienicach. Kolarze będą pokonywać liczące ponad 33 kilometry rundy. Będzie ich pięć. Etap zapowiada się ciekawie, bo trudno spodziewać się, aby wcześniej któryś z zawodników wypracował sobie przewagę pozwalającą kontrolować wyścig. Najprawdopodobniej właśnie na ostatnim etapie rozstrzygną się losy klasyfikacji generalnej.

Wyścig: Dookoła Mazowsza, 2.2 UCI Europe Tour

Dyrektor sportowy: Tomasz Brożyna

Skład: Stanisław Aniołkowski, Damian Papierski, Kamil Małecki, Patryk Stosz, Kacper Walkowiak, Karol Wawrzyniak