CCC Development Team na Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Stanisław Aniołkowski, Patryk Stosz, Kamil Małecki, Damian Papierski, Karol Wawrzyniak i Sergio Tu przez najbliższe kilka dni będą ścigać się w Polsce na Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

– Kolarze przystępują do tego wyścigu po bardzo wymagających mistrzostwach Polski, liczymy jednak, że zaprezentują się dobrze w tym wyścigu. Motywacji na pewno im nie zabraknie – mówi Tomasz Brożyna. Dyrektor sportowy CCC Development Team dodaje, że skład, który pojedzie “Solidarkę” będzie dobrze czuł się na trasach przygotowanych przez organizatorów. – Na płaskie etapy mamy Damiana Papierskiego, który ostatnio zajął III miejsce w jeździe indywidualnej na czas U-23 na mistrzostwach Polski. Dobrym finiszem charakteryzuje się też Stasiek Aniołkowski, który jest aktualnym wicemistrzem Polski U-23. Z kolei na etapy bardziej pofałdowane mamy Patryka Stosza i Kamila Małeckiego – dodaje Tomasz Brożyna. 

WYŚCIG SOLIDARNOŚCI I OLIMPIJCZYKÓW – TROCHĘ HISTORII

Inauguracyjna edycja odbyła się w 1990 roku , w pierwszą rocznicę częściowo wolnych wyborów czerwcowych. Kolarze rywalizowali wówczas na trasie z Łodzi do Gdańska, który jest kolebką NSZZ “Solidarność”. Triumfatorem okazał się Czesław Rajch, który będzie gościł podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji. W gronie zwycięzców wyścigu są pełniący obecnie funkcję dyrektorów sportowych w naszej ekipie – Tomasz Brożyna oraz Piotr Wadecki. Brożyna wygrywał czterokrotnie (1991, 1996, 1998 i 1999), a Wadecki ukończył wyścig na pierwszym miejscu dwa razy (1997, 2005). W tegorocznej, 30. edycji wyścigu kolarze będą się ścigać na pięciu etapach. Łącznie przejadą blisko 900 kilometrów po terenie pięciu województw. Wystartuje około 120 zawodników z blisko 20 zawodowych grup kolarskich.

ETAP I, ŁÓDŹ – SIERADZ, 2.07., 213,7 KM

Tegoroczna rywalizacja rozpocznie się w Łodzi. Na trasę liczącego ponad 200 kilometrów, najdłuższego etapu kolarze wyruszą z serca tego miasta – ulicy Piotrkowskiej. Zanim dotrą do Sieradza przejadą między innymi przez Andrespol, Tuszyn, Sulmierzycę, Rząśnię i Widawę. Finisz zaplanowano na placu przed Urzędem Wojewódzkim w Sieradzu. Etap wiedzie po płaskim terenie i najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na jego końcówkę jest finisz z grupy.

ETAP II, ZGIERZ – KUTNO, 3.07., 148 KM

Drugi etap tegorocznego wyścigu rozpocznie się w Zgierzu. W miejscowości Piątek znanej z tego, że jest to geometryczny środek Polski zaplanowano premię specjalną. Ta wieś to także miejsce urodzin Mieczysława Nowickiego, jednego z najlepszych polskich kolarzy w historii. Zanim cykliści dotrą do mety w Kutnie przejadą jeszcze przez Żychlin. Ukształtowanie terenu na tym etapie jest również płaskie i o wygraną powinni walczyć przede wszystkim sprinterzy.

ETAP III KIELCE – RADOM, 4.07., 170,7 KM

Na trasie trzeciego etapu pojawią się premie górskie. Pierwsza jest usytuowana w Klonowie na wysokości 350 m n.p.m. Znajduje się ona niespełna 25 kilometrów od Kielc, skąd kolarze wystartują. Przed metą w Radomiu zaplanowano jeszcze jedną premię górską, w Błotnicy, na wysokości 300 m n.p.m. Lotny finisz z kolei będzie miał miejsce tuż obok jednego z najstarszych dębów w Polsce – Bartka. Na tym etapie sporo do powiedzenia powinni mieć ci, którzy preferują pofałdowane i górskie tereny.

ETAP IV SKARŻYSKO-KAMIENNA – STALOWA WOLA, 5.07., 178 KM

Na czwartym etapie ukształtowanie terenu także nakazuje wśród faworytów szukać tych, którzy preferują pofałdowane tereny. Kolarze wyruszą ze Skarżyska-Kamiennej. Pierwszą z dwóch górskich premii zaplanowano w Wielkiej Wsi. Druga natomiast znajduje się w Sandomierzu. Metę etapu usytuowano w Stalowej Woli.

ETAP V TARNOBRZEG – KROSNO, 6.07., 182 KM

Kończący rywalizację etap będzie najbardziej wymagający w całym wyścigu i nie jest wykluczone, że jeśli wcześniej żaden z kolarzy nie wypracuje sobie dużej przewagi, to właśnie na nim rozstrzygną się losy końcowego zwycięstwa. Na liczącej 182 kilometry trasie są aż cztery premie górskie, w tym dwie na podjeździe pod zamek Kamieniec. Te są ekstremalnie trudne. Aby mieć wyobrażenie o skali wyzwania, jakie czeka kolarzy wystarczy podać informację, że na liczącym 3,5 kilometra odcinku nachylenie dochodzi do 18 procent. Wyścig zakończy się na Rynku w Krośnie.

wyścig: Wyścig Solidarności i Olimpijczyków, 2.2, UCI Europe Tour

dyrektor sportowy: Tomasz Brożyna

skład: Stanisław Aniołkowski, Patryk Stosz, Kamil Małecki, Damian Papierski, Karol Wawrzyniak, Sergio Tu