CCC Development Team na Tour of Romania

7 zawodników CCC Development Team weźmie udział w Tour of Romania – ostatnim wyścigu etapowym, jaki ekipa pojedzie w tym sezonie. W Rumunii ścigać się będą: Piotrek Brożyna, Michał Paluta, Stasiek Aniołkowski, Attila Valter, Patryk Stosz, Piotrek Pękala oraz Kacper Walkowiak. 

– Gdy ustalaliśmy skład na ten wyścig, mieliśmy w głowie kilka celów. Przede wszystkim, chcemy dobrze zaprezentować się na etapach oraz w klasyfikacji generalnej. Dlatego do Rumunii pojechał m.in. Patryk Stosz, który dobrze zaprezentował się na Tour of Almaty, gdzie wygrał etap – mówi Robert Krajewski. Prezes i dyrektor sportowy CCC Development Team dodaje, że o dobre lokaty w generalce powalczyć mogą Attila Valter czy Piotrek Brożyna. – Atilla wygrał ostatnio etap na Tour de l’Avenir, z kolei Piotrek Brożyna mocno walczył na Czech Tour oraz w Kazachstanie – podkreśla Robert Krajewski. 

Aktualny mistrz Polski, Michał Paluta również nie zwalnia tempa, co pokazał chociażby na szosowych górskich mistrzostwach Polski, na których zajął II miejsce. – Liczymy też na Staśka Aniołkowskiego, który powinien dobrze czuć się chociażby na V etapie rozgrywanym w formie kryterium ulicznego. Młodsi stażem zawodnicy, czyli Piotrek Pękala oraz Kacper Walkowiak mają za zadanie zbierać doświadczenie i wspierać naszych liderów – dodał Robert Krajewski. 

– Trasa wyścigu w większości jest płaska i lekko pofałdowana, klasyfikacja generalna najprawdopodobniej ułoży się więc na czwartym etapie, który kończy się podjazdem na Cabana Piastra Arsa. Będziemy się wspinać na ponad 1900 m nmp – mówi Kacper Walkowiak, który w lipcu ścigał się w Rumunii na Sibiu Cycling Tour. – Trzeba tam szczególnie uważać na nawierzchnie, gdyż ta z dobrej jakości asfaltu może po zakręcie zmienić się w odcinek szutrowy z dziurami i kamieniami. Przy dużej prędkości może to stanowić pewne niebezpieczeństwo – dodaje Walkowiak, który wraca do ścigania po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą. – Ostatnio ścigałem się na górskich szosowych mistrzostwach Polki, po których trochę chorowałem. Na szczęście po kilku dniach wróciłem do treningów, więc jestem dobrej myśli – zadeklarował Walkowiak. 

ETAP I, CLUJ-NAPOCA – SIGHIȘOARA, 11.09., 168 KM

Etap inaugurujący kolarskie zmagania w Tour of Romania wiedzie trasą lekko pofałdowaną i należy się spodziewać, że to sprinterzy będą mieli na nim najwięcej do powiedzenia. Co prawda na trasie są dwie premie górskie, ale niezbyt wymagające i najbardziej prawdopodobny scenariusz to finisz z zasadniczej grupy. Duże znaczenie będzie więc miała praca całej ekipy.

ETAP II, BRAȘOV – FOCȘANI, 12.09., 176,3 KM

Na trasie drugiego etapu znajduje się dość stromy podjazd do miejscowości Ojdula. Tam, na wysokości 1156 m n.p.m. kończy się ponad 13-kilometrowy podjazd o nachyleniu 3,9%. Będzie to test dla specjalistów od jazdy po górach i to oni powinni wystąpić w głównych rolach. W drugiej części trasy dominują zjazdy. Etap kończy się na wysokości 56 m n.p.m.

ETAP III, BUZĂU – T RGOVISTE, 13.09., 121,6 KM

Ukształtowanie terenu na trzecim etapie faworyzuje specjalistów od jazdy po płaskim. Różnica wzniesień pomiędzy startem a metą nieznacznie przekracza 150 metrów na długości 121,6 kilometra. W związku z tym możemy z ogromnym prawdopodobieństwem przewidywać, że o wygraną powalczą sprinterzy.

ETAP IV, PLOIEȘTI – CABANA PIATRA ARSA, 14.09., 119,2 KM

Czwarty etap będzie bardzo wymagający dla kolarzy. Szczególnie końcowe kilometry. Na większości trasy teren jest dość płaski, ale końcówka to spore wyzwanie. Ponad 16-kilometrowy podjazd do Cabana Piastra Arsa na wysokości 1955 m n.p.m. da kolarzom ostro w kość. Nachylenie wynosi blisko 6% i z całą pewnością na tym etapie będzie można sporo zyskać, ale i stracić w klasyfikacji generalnej. Jest wielce prawdopodobne, że poznamy zwycięzcę.

ETAP V, BUCHAREST – BUCHAREST, 15.09., 103,7KM

Kończący rywalizację etap to kryterium uliczne. Zostanie rozegrany na rundach wiodących ulicami Bukaresztu. Będzie to etap interesujący i dający wiele emocji kibicom. Dla końcowej klasyfikacji nie powinien mieć większego znaczenia

Wyścig: Tour of Romania, 2.1

Dyrektorzy sportowi: Robert Krajewski, Tomasz Brożyna

skład: Piotr Brożyna, Michał Paluta, Stanisław Aniołkowski, Attila Valter, Patryk Stosz, Piotr Pękala, Kacper Walkowiak