Karol Wawrzyniak: najważniejsza jest współpraca

– W minionym sezonie nauczyłem się przede wszystkim tego, że w kolarstwie nie ma takiej rzeczy, jak indywidualizm. Drużyna jest najważniejsza i bardzo się cieszę, że jestem zawodnikiem CCC Development Team. W tym roku poczułem, co to znaczy być częścią zespołu i że najbardziej istotna jest współpraca – powiedział Karol Wawrzyniak, dla którego był to debiutancki rok w kategorii młodzieżowej.
Za tobą pierwszy sezon w młodzieżowcu, jaki on był dla ciebie?
– Na początku roku nie wiedziałem, czego mam się spodziewać. Nowa drużyna, nowa kategoria i nowe wyzwania. Było sporo niewiadomych, ale na szczęście oceniam ten sezon bardzo pozytywnie, zebrałem dużo cennego doświadczenia. Bardzo pomocni byli starsi koledzy, co było niezwykle ważne w tym pierwszym roku młodzieżowca. Przejechaliśmy wymagające wyścigi i pokazaliśmy siłę drużyny.
Czego nauczył cię ten rok?
– Przede wszystkim tego, że w kolarstwie nie ma takiej rzeczy jak indywidualizm. Drużyna jest najważniejsza i bardzo się cieszę, że jestem zawodnikiem CCC Development Team. W tym roku poczułem, co to znaczy być częścią zespołu i że najbardziej istotna jest współpraca. Wielokrotnie udowodniliśmy, że to klucz do sukcesu i miejsca na podium. Doświadczyłem też nieco innego ścigania. W młodzieżowcu są dłuższe dystanse na wyścigach i wyższe tempo niż w juniorze.
Jaki wyścig najlepiej wspominasz?
– Najlepiej czułem się na Karpackim Wyścigu Kurierów oraz Tour de Hongrie. Po tym sezonie wiem, że moim atutem są wyścigi etapowe w cięższym terenie. Mój organizm całkiem dobrze się regeneruje i z dnia na dzień jeździ mi się coraz lepiej. Na pewno chcę iść w tym kierunku i stawiać etapówki jako priorytet.
Miałeś swoje postanowienia na ten sezon?
– Chciałem się jak najszybciej wdrożyć w ściganie na poziomie orlika. W ciągu ostatnich miesięcy skupiłem się przede wszystkim na swoim rozwoju i zbieraniu doświadczenia, które mam zamiar wykorzystać w nowym sezonie.
Jak nastawiasz się do nowego sezonu?
– Zaczynam przygotowania do kolejnych zmagań i mam w głowie cel, aby w 2020 roku stanąć na podium jakiegoś wyścigu. Chcę popracować nad jazdą na czas, bo wiem, że to ważny element w wyścigach etapowych, który może zadecydować o wygranej. Ponadto do naszej drużyny doszło kilku nowych zawodników i chciałbym, abyśmy wspólnie stworzyli tak samo zgrany i silny team, jaki był w tym roku.