Szymon Tracz: fajnie byłoby ponownie założyć koszulkę mistrza Polski

– Będzie to mój ostatni rok w młodzieżowcach i chciałbym się zaprezentować z jak najlepszej strony. Zależy mi na zagranicznych wyścigach i na krajowym czempionacie. Fajnie byłoby ponownie założyć koszulkę mistrza Polski – powiedział w rozmowie podsumowującej sezon Szymon Tracz, który do CCC Development Team dołączył na początku sezonu.
Jaki był dla Ciebie najważniejszy moment minionego sezonu?
– Zdecydowanie najważniejszym momentem był dla mnie wygrany etap jazdy indywidualnej na czas podczas wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala. To moje pierwsze zwycięstwo w wyścigu rangi UCI w mojej karierze. Pamiętam, że ta czasówka była dosyć krótka, lecz intensywna. Trasa liczyła zaledwie 5 kilometrów, ale dałem tam z siebie wszystko. Ta wygrana bardzo mnie zmotywowała i uskrzydliła do dalszej pracy, w końcu pokonałem kilku naprawdę dobrych czasowców.
To był twój pierwszy rok w drużynie CCC Development Team. Czego nauczyłeś się tym sezonie?
– W minionym sezonie nauczyłem się wiele od starszych kolegów. Doświadczenie, które wraz z nimi zdobyłem podczas wyścigów jest bardzo cenne, teraz to ja jestem jednym z najstarszych kolarzy w ekipie i na pewno wykorzystam tę wiedzę w kolejnym roku. Sporo ważnych rzeczy przekazała nam również obsługa. Dzięki fizjoterapeutom wiem, jak doskonale zadbać o regenerację po trudnych wyścigach i treningach, a dzięki radom dietetyka mogę być spokojny o to, jak wygląda mój talerz. Jestem też bardzo wdzięczny mechanikom, którzy zawsze dbali i przygotowywali nasz sprzęt.
Jakie miałeś cele na ten sezon?
– W sezonie 2019 postanowiłem sobie, że chcę się pokazać na takich wyścigach jak CCC Tour Grody Piastowskie, Karpacki Wyścig Kurierów i mistrzostwa Polski. To miały być moje główne cele, ale tak naprawdę przez cały rok chciałem godnie reprezentować barwy klubu i starałem się być w optymalnej formie na każdym starcie. Znałem swój kalendarz startów, a także trasy wyścigów, więc wiedziałem jak się do nich odpowiednio przygotować. Myślę, że zdołałem to osiągnąć i jestem zadowolony z całego sezonu.
Jak widzisz swoją rolę w ekipie w przyszłym sezonie?
– Jak już wspomniałem, w przyszłym sezonie to ja będę jednym z najstarszych zawodników i na pewno będę się starał być wzorem dla młodszych kolegów. Chcę im jak najwięcej pomóc, bo przecież wszyscy mamy wspólny cel i chcemy tworzyć zgraną drużynę. Jeśli dostanę szansę dla siebie, to dam z siebie wszystko, aby ją wykorzystać jak najlepiej i pokazać, na co mnie stać. Natomiast gdy będzie potrzebna pomoc, poświęcę się w 100% dla dobra zespołu, każde zwycięstwo jest naszym wspólnym sukcesem i cieszy tak samo.
Co chciałbyś osiągnąć w kolejnym roku?
– Będzie to mój ostatni rok w młodzieżowcach i chciałbym się zaprezentować z jak najlepszej strony. Zależy mi na zagranicznych wyścigach i na krajowym czempionacie. Fajnie byłoby ponownie założyć koszulkę mistrza Polski, ale mam w głowie także starty w mistrzostwach Europy i świata, to duże wyróżnienie, gdy możesz reprezentować swój kraj na tak ważnych startach. Dlatego nie pozostaje mi nic, oprócz ciężkiej pracy przez zimę