Aktualności

4. miejsce Andre Schulze w Handzame Classic.

Zwycięzcą drugiej belgijskiej jednodniówki, Handzame Classic (kat. UCI 1.1) został zawodnik ekipy Donckers Koffie – Jelly Belly, Steve Schets. W sprinterskim pojedynku pokonał Holendra Kenny Van Hummela z ekipy Skil-Shimano i swojego rodaka Nico Eeckhouta z ekipy An-Post Sean Kelly. Sprinter ekipy CCC Polsat Polkowice, Niemiec Andre Schulze finiszował na czwartej pozycji.

Podczas drugiego belgijskiego klasyka kolarze mieli do pokonania trasę długości prawie 200 kilometrów która prowadziła z Kortemark do Handzame. Trasa tego klasyka, który został rozegrany w tym roku po raz pierwszy, wcześniej była jednym z etapów wyścigu Driedaagse van West – Vlaanderen. Profil trasy, gdzie na pierwszym 80-kilometrowym odcinku znajdowało się aż sześć „sztywnych”podjazdów oraz brukowane sekcje, należy uznać za bardzo trudny i wymagający. Mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych, przy silnie wiejącym wietrze i opadach deszczu kolarze stoczyli bardzo interesująca walkę.

Od samego startu w peletonie dochodziło do licznych prób odjazdów z których jedynie czwórce kolarzy udało się odjechać i zyskać niewielka przewagę. Na każdym z podjazdów „uciekinierzy” zyskiwali dalszą przewagę a peleton dzielił się na mniejsze grupy, które z czasem znowu łączyły się w całość. Uciekająca czwórka solidarnie współpracując szybko uzyskała przewagę, która w pewnym momencie wynosiła ponad 6 minut. Im bliżej końca wyścigu w peletonie wyraźnie wzrosło tempo jazdy co spowodowało, że nie wszyscy „dotrzymywali koła” i peleton znowu zaczął się dzielić. Przewaga uciekinierów zaczęła się zmniejszać i na 5 kilometrów do mety została zlikwidowana. Na czele utworzyła się 40 osobowa grupa kolarzy która z kilkunastosekundową przewaga nad pozostałymi, zmierzała do mety w Handzame. W grupie tej dominowali sprinterzy którzy rozprowadzani przez swoich pomocników przygotowywali sobie najwygodniejszą pozycje do finiszu.
Najszybszym na mecie okazał się Belg, Steve Schets który pokonał Kenny Van Hummela i Nico Eeckhouta.

Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice) finiszował na bardzo wysokim, czwartym miejscu. Sylwester Janiszewski, który znajdował się w 40 osobowej czołowej grupie, minął linie mety na 16 pozycji.

Pozostali kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice przejechali linie mety na dalszych miejscach z ponad 1 minutowa strata do zwycięzcy klasyka.

Wyniki Handzame Clasic (kat. UCI 1.1) , 199,5 km

1. Steve Schets (Donckers Koffie – Jelly Belly)
2. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano)
3. Nico Eeckhout (An-Post Sean Kelly)
4. André Schulze (CCC Polsat Polkowice)

16. Sylwester Janiszewski
74. Bartłomiej Matysiak 00:01:04
84. Tomas Smoleń 00:01:33
85. Tomasz Kiendyś
119. Kamil Zieliński 0:02:58