Aktualności

4.miejsce Branislaua Samoilaua w Pucharze Uzdrowisk Karpackich

Branislau Samoilau (CCC Polsat Polkowice) zajął 4.miejsce w Pucharze Uzdrowisk Karpackich. Zwyciężył Paweł Franczak z ekipy ActiveJet.

Drugim z wyścigów klasycznych rozegranych w miniony weekend był wyścig o Puchar Uzdrowisk Karpackich (kat. UCI 1.2). Ekipa CCC Polsat Polkowice przystąpiła do wyścigu w składzie identycznym jak na Memoriale Henryka Łasaka wygranym przez Maćka Paterskiego.

Trasa tegorocznej, 15.edycji wyścigu, prowadziła z Jedlicz do Rymanowa Zdroju. Jej długość wynosiła 161 kilometrów i praktycznie przez większość trasy prowadziła w terenie mocno pagórkowatym. Na trasie wyścigu oprócz wielu niegroźnych wzniesień, znalazły się dwa dość trudne podjazdy: pod zamek Kamieniec koło Krosna i w miejscowości Królik Polski.

Kolarze wyruszyli na trasę wyścigu w idealnych warunkach pogodowych. Było dużo słońca a temperatura powietrza utrzymywała się w granicach 23 stopni Celsjusza. Takie warunki sprzyjały licznym atakom, których tego dnia było bardzo wiele. Jednak pierwszą poważną selekcję w peletonie uczynił podjazd pod Kamieniec. Zaatakowali zawodnicy „pomarańczowych” a wśród nich, zwycięzca ubiegłorocznej edycji wyścigu, Adrian Honkisz. Peleton bardzo mocno sie podzielił a na przedzie utworzyła się kilkuosobowa grupka kolarzy w której odjechali m.in. Marek Rutkiewicz i Adrian Honkisz. Uzyskali kilkudziesięciosekundową przewagę lecz na zjeździe z Odrzykonia peleton w większości się połączył a ucieczka została zlikwidowana.

Adrian Honkisz atakuje na podjeździe pod Odrzykoń.

 

Marek Rutkiewicz i Łukasz Owsian podjeżdżają pod Odrzykoń.

Kolejny atak z peletonu zainicjowała grupa sześciu a byli wśród niej zawodnicy: Branislau Samoilau (CCC Polsat Polkowice), Paweł Franczak (Active Jet), Adam Stachowiak (BDC MarcPol), Mariusz Witecki (Mexller), Oleksandr Prevar (Kolss Cycling Team) i Kanstantin Klimiankou (Reprezentacja Białorusi).


Branislau Samoilau (CCC Polsat Polkowice) w ucieczce.

Na początku wspólnej jazdy, ucieczka zyskała nieznaczną przewagę, która przy dość pasywnej jeździe peletonu, urosła do 5 minut. Ponieważ w ucieczce byli przedstawiciele wszystkich liczących się ekip, w peletonie nie mogła zawiązać się koalicja która by próbowała zlikwidować odjazd. Ucieczka kontynuowała jazdę mając w zapasie kilkuminutową przewagę.

Na ostatnich kilometrach trasy wyścigu przewaga uciekającej grupy zaczęła się zmniejszać. Peleton wspólnymi siłami próbował gonić odjazd ale tuż przed metą w Rymanowie Zdroju, harcownicy mieli jeszcze 30-sekundową przewagę i było pewne, że między sobą rozegrają walkę o zwycięstwo w wyścigu.

Najszybszym z grupy uciekinierów okazał się Paweł Franczak (ActiveJet) i to on jako pierwszy minął linie mety, zostając zwycięzcą 15.edycji Pucharu Uzdrowisk Karpackich. Pokonał Adama Stachowiaka (BDC) i Oleksandra Prevara z ekipy Kolss Cycling Team.

Na czwartym miejscu finiszował zawodnik ekipy CCC Polsat Polklowice, Branisłau Samoilau.

Wyniki Pucharu Uzdrowisk Karpackich, Jedlicze – Rymanów Zdrój, 161 km;

 

1. Paweł Franczak (ActiveJet Team) 4:11:09

2. Adam Stachowiak (BDC MarcPol)

3. Oleksandr Prevar (Kolss Cycling Team)

4. Branislau Samoilau (CCC Polsat Polkowice)

13. Grzegorz Stępniak 0:17

19.Maciej Paterski

34. Marek Rutkiewicz

35. Tomasz Marczyński

36. Mateusz Taciak

38. Łukasz Owsian

56. Adrian Honkisz 2:52

 

info: A.Dyszyński