Aktualności

Abu Dhabi Tour: Banaszek 12. w sprincie na 2. etapie

Alan Banaszek finiszował na 12. miejscu, na 2., sprinterskim etapie Abu Dhabi Tour. Mark Cavendish był najszybszy i objął prowadzenie w wyścigu.

Drugiego dnia zmagań na kolarzy czekało 115 kilometrów. Podobnie jak wczoraj, rywalizacja była prowadzona w upale, po płaskich szosach.

Po starcie do przodu rzuciła się szóstka – Jan Polanc (Lampre – Merida), Dion Smith, Samuel Williams (One Pro Cycling), Jens Keukeleire (Orica-BikeEschange), Stanislau Bazhkou (Mińsk Cycling Club) i Eugert Zhupa (Wilier – Southeast). Z powodu krótkiego dystansu peleton nigdy nie pozwolił im na wypracowanie większej przewagi, ale przez długi czas utrzymywali oni ok. 2-minutowy zapas. Przez większość wyścigu kolarze mogli korzystać z wiatru w plecy, dzięki czemu średnia prędkość wyniosła ponad 45km/h.

Różnica między ucieczką a grupą zasadniczą pozostawała na tym samym poziomie i 15km przed metą wciąż wynosiła 1:40. Szanse prowadzących na dojechanie do mety były zatem spore.

Ostatecznie jednak peleton nie pomylił się w kalkulacjach. Obliczył pogoń idealnie, doganiając czołówka na finałowym kilometrze. Ogromną pracę wykonali kolarze CCC Sprandi Polkowice. Na czele peletonu widoczni byli wszyscy „pomarańczowi”, łącznie z góralami, Davide Rebellinem i Janem Hirtem. Wszyscy pracowali na swojego sprintera, Alana Banaszka.

19-latek bez respektu przystąpił do decydującej rozgrywki. Nie bał się walczyć z najszybszymi o dobrą pozycję do sprintu i na kresce zameldował się na 12. miejscu.

Srebrny medalista mistrzostw świata, Mark Cavendish (Dimension Data) nie miał sobie równych, pokonując Elia Vivianiego (Team Sky) i Andrea Guardiniego (Astana). Brytyjczyk założył po etapie koszulkę lidera generalki.