Aktualności

Abu Dhabi Tour: Nizzolo otwiera wyścig, widoczni „pomarańczowi’

Giacomo Nizzolo wygrał otwierający zmagania, sprinterski etap Abu Dhabi Tour i został pierwszym liderem wyścigu. Alan Banaszek finiszował w czołowej „30”.

4-dniowy wyścig rozpoczął się od zupełnie płaskiego etapu. Liczył on 147 kilometrów, ale pomimo relatywnie krótkiego dystansu i żadnego wzniesienia na trasie, nie miało być łatwo. Wysoka temperatura, sięgająca 40 stopni, miała mocno utrudnić ściganie.

Tuż po starcie, Łukasz Owsian próbował ataku, ale ostatecznie nie udało się mu się załapać do ucieczki dnia. Tym, którym to się powiodło byli Jens Keukeleire, Michael Matthews (obaj Orice-BikeExchange), Dion Smith (One Pro Cycling) i Gatis Smukulis (Astana).

Wypracowali oni prawie 6-minutowy zapas i przez długi czas utrzymywali bardzo wysoką prędkość. Zarówno oni, jak i peleton, korzystali z wiatru w plecy i błyskawicznie pokonywali kolejne kilometry na pustynnej szosie. Średnia prędkość przekraczała 45km/h i kolarze byli zdecydowanie szybsi niż przewidywał program wyścigu.

Po półmetku grupa zasadnicza zaczęła regularnie zmniejszać straty. Na ostatnich 20-30 kilometrach wiatr zmienił kierunek i zaczął wiać z przodu. Mocno zwolniło to uciekinierów i ułatwiło pogoń.

W peletonie dużą pracę wykonywali w końcówce kolarze CCC Sprandi Polkowice. Nadawali oni tempo dla swojego młodego sprintera, Alana Banaszka. M.in. dzięki ich zaangażowaniu, ucieczka została skasowana 7 kilometrów przed metą.

Do samej „kreski” grupa jechała już razem i o wszystkim zadecydował masowy sprint. Banaszek nie zdołał niestety wywalczyć sobie dobrej pozycji na krętych drogach tuż przed metą i nie brał udziału w bezpośrednie walce o zwycięstwo.

Skutecznie uczestniczył w niej za to Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), który pokonał Johna Degenkolba (Giant-Alpecin) i Marka Cavendisha (Dimension Data). Młody kolarz CCC Sprandi Polkowice zameldował się na 25. miejscu.