Aktualności

Abu Dhabi Tour: Paluta w ucieczce, Rebellin kończy wyścig na 14. miejscu

Michał Paluta jechał w ucieczce na efektownym ostatnim odcinku Abu Dhabi Tour. Wygrał go Mark Cavendish, a na mecie, ze zwycięstwa w całym wyścigu mógł się cieszyć Tanel Kangert (Astana). Davide Rebellin ukończył etapowe zmagania w czołowej „15”.

Organizatorzy zakończyli wyścig w wielkim stylu. Etap rozgrywany był w pełni na torze Formuły 1 – Yas Marina Circuit, a zmagania były prowadzone po zachodzie słońca, przy sztucznym świetleniu. Do pokonania były 143 kilometry, na które składało się 26 rund, 5,5 kilometra każde.

W tych nietypowych warunkach Michał Paluta zdołał załapać się do ucieczki dnia. Oderwał się razem z czterema innymi kolarzami Sergey’em Firsanovem (Gazprom-RusVelo), Yauhenem Sobalem (Minsk Cycling Club), Drederikiem Frisonem (Lotto Soudal) i Kirstianem House  (One Pro Cycling). Razem wypracowali przewagę na poziomie 1:30.

Oczywistym było, że ekipy sprinterskie nie będą chciały przepuścić takiej okazji i nastawiają się na masowy sprint. Różnica utrzymywana była zatem na niskim poziomie, poniżej dwóch minut.

Michał Paluta był jednym z najsilniejszych kolarzy w odjeździe. Na ostatnich 15 kilometrach zaatakował razem z Frisonem i Housem. Później ten ostatni odpuścił, zostawiając zawodnika CCC Sprandi Polkowice i Lotto Soudal z przodu.

Ostatecznie Paluta został doścignięty 4 kilometry przed metą. Wtedy to na czele grupy zaczęły formować się sprinterskie „pociągi”. Ten najszybszy utworzyła ekipa Dimension Data. Mark Cavendish skorzystał z idealnego rozprowadzenia przez Marka Renshowa i sięgnął po zwycięstwo na kończącym rywalizację etapie. Pokonał Giacomo Nizzolo (Trek Segafredo) i Elia Vivianiego (Team Sky).

Cały wyścig padł łupem triumfatora „królewskiego etapu”, Tanela Kangerta (Astana). Najlepszym z „pomarańczowych” był Davide Rebellin, który 4-dniową imprezę zakończył na 14. miejscu. Był on też najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem polkowickiego zespołu na mecie, meldując się na 30. pozycji (31. był Alan Banaszek).