Aktualności

Adrian Honkisz zdobył Puchar Uzdrowisk Karpackich

Zwycięstwem Adriana Honkisza (CCC Polsat Polkowice) zakończył się międzynarodowy wyścig kolarski o Puchar Uzdrowisk Karpackich. Na mecie w Rymanowie Zdroju wyprzedził Czecha Karela Hnika (Etixx-Ihned) oraz swego klubowego kolegę Jacka Morajkę.

Drugi z weekendowych wyścigów zaliczanych do klasyfikacji BGŻ ProLigi prowadził z Jedlicz do Rymanowa Zdroju. Kolarze mieli do pokonania dystans długości 173,5 kilometrów po malowniczych trasach Podkarpacia. Trasa wyścigu bardzo zróżnicowana, mocno pagórkowata z trzema bardzo trudnymi podjazdami m.in. pod Odrzykoń. Wyścig rozpoczął się bardzo dynamicznie i stał pod znakiem bardzo licznych ataków i wysokiego tempa.

Przez pierwsze kilkadziesiąt kilometrów była ich niezliczona ilość, mimo to żadnemu z nich nie udawało się na dłużej odjechać. Decydującą okazała się akcja na podjeździe pod bardzo „sztywny” podjazd pod Odrzykoń. Wówczas za sprawą kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice a w szczególności Marka Rutkiewicza, Adriana Honkisza i Jacka Morajki, peleton mocno się podzielił i na sam szczyt kolarze wjeżdżali pojedynczo. Na zjeździe utworzyła się 23-osobowa grupka kolarzy, którzy z kilometra na kilometr zyskiwali przewagę nad peletonem który został bardzo mocno przerzedzony. Wielu kolarzy nie wytrzymywało mocnego tempa jazdy a także wysokiej temperatury która panowała tego dnia i rezygnowali z dalszej rywalizacji.

Im bliżej do mety w czołowej grupie dochodziło do częstych przetasowań i wiadomym było, ze ktoś z tej grupy sięgnie po zwycięstwo w wyścigu. Na ostatnich kilometrach w czołowej grupie zostało już tylko ośmiu kolarzy. Bardzo aktywnie jechali zawodnicy ekipy „pomarańczowych” z Honkiszem, Taciakiem i Morajką. Szans na zwycięstwo próbowali jadący w odjeździe Karel Hnik, Mariusz Witecki a także Belg z ekipy Etixx-Ihned, Dieter Bouvry.

Na ostatnim kilometrze zaatakował Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) i samotnie z kilkusekundową przewaga minął linie mety w Rymanowie Zdroju. Tuz za nim finiszował Karel Hnik a jako trzeci przejechał linie mety Jacek Morajko.

Był to bardzo mądrze i taktycznie rozegrany wyścig – powiedział na mecie uradowany dyrektor sportowy ekipy Robert Krajewski. Jestem bardzo szczęśliwy z tego zwycięstwa ale jeszcze bardziej z samej jazdy całej ekipy. Zakładaliśmy przed startem, że nie można dopuścić by do Rymanowa dojechała większa grupa kolarzy bo wówczas szanse na zwycięstwo maja ekipy ze sprinterami. Jedynym rozwiązaniem było przeprowadzić selekcję peletonu. Udało się to zrobić na podjeździe pod Odrzykoń. Wszyscy kolarze ekipy dali dzisiaj maksimum swoich możliwości i za to im bardzo dziękuję. Gratuluję Adrianowi, że wykorzystał olbrzymia pracę kolegów z ekipy, którzy maja olbrzymi wkład w jego sukces – powiedział na zakończenie Robert Krajewski.

Na dziewiątej pozycji finiszował w niedzielę lider BGŻ ProLigi Mateusz Taciak, powiększając nieznacznie swój dorobek punktowy. Spory awans w klasyfikacji zanotował Honkisz, który za zwycięstwo zdobył 40 punktów i przesunął się na czwarte miejsce. Do końca rywalizacji w prestiżowym polskim rankingu kolarzy zawodowych pozostało jeszcze pięć imprez, z których najbliższą jest Puchar Ministra Obrony Narodowej w Płocku (17 sierpnia).

Taciak ma na razie bezpieczną przewagę, ale o kolejnych miejscach decydują minimalne różnice punktowe, co zapowiada interesującą walkę aż do zakończenia sezonu w Sokółce (5 października).

 

Wyniki Pucharu Uzdrowisk Karpackich (UC 1.2.) – Jedlicze – Rymanów Zdrój, 173,5 km

1. Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) 4:27:03

2. Karel Hnik (Czech/Etixx-Ihned) 0:21

3. Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice)

4. Mariusz Witecki (Bank BGŻ)

5. Mykhailo Kononienko (Ukraina/Kolss) 0:31

6. Dieter Bouvry (Belgia/Etixx-Ihned) 0:39

7. Paweł Bernas (BDC MarcPol Team) 0:48

8. Jonas Schmeiser (Niemcy/NSP Ghost) 1:13

9. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) 2:28

10. Patrick Konrad (Austria/Etixx-Ihned) 2:45

19. Łukasz Owsian 3:33

60. Nikolay Mihaylov 6:40

61. Marek Rutkiewicz

 

źródło: info prasowa + własna