Aktualności

Andre Greipel pierwszym liderem Tour de Mediterraneen

Zwycięzcą 1.etapu wyścigu Tour de Mediterraneen, został sprinter ekipy Lotto-Belisol, Andre Greipel. Na mecie w Gruissan wyprzedził Matteo Pelucchiego (IAM Cycling) i Maxime Daniela (Sojasun).

Podczas pierwszego etapu wyścigu Tour de Mediterraneen (kat.2.1 UCI) który prowadził z Limoux do Gruissan, kolarze pokonywali trasę o długości 146,5 kilometrów. Mimo, że pierwszy odcinek wyścigu nie był najdłuższy to mimo wszystko nie należał do najłatwiejszych, szczególnie jego początkowe kilometry.

Zaraz po starcie w miejscowości Limoux trasa zaczęła się dość mocno wznosić się ku górze. Na 32 kilometrze trasy kolarze pokonywali podjazd pod Col du Paradis, gdzie usytuowano górską premię kat.1. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów na kolarzy czekał kolejny podjazd pod Col des Fourches z górską premią kat.2). Kolejne 100 kilometrów trasy to już tylko zjazd z niewysokich gór i całkowicie płaski teren. Tak ukształtowana trasa etapu mocno preferowała sprinterów, gdyż większa część trasy prowadziła po płaskim i można było przypuszczać, że do mety dojedzie cały peleton.


Od samego startu kolarze narzucili dość wysokie tempo jazdy. Ponieważ z każdym kilometrem, trasa wznosiła się ku górze z peletonu rozpoczęły się liczne ataki. Było ich wiele ale nikomu nie udało się na dłużej odjechać od peletonu. Dopiero podjazd pod górską premię przerzedził nieco peleton i pozwolił odjechać trójce kolarzy. Uciekinierzy uzyskali nad peletonem nawet kilkuminutową przewagę, ale kiedy trasa się wypłaszczyła peleton nie pozwolił by udało im się dojechać do mety. Mocno przyspieszyły ekipy mające w swoich składach sprinterów (szczególnie Lotto-Belisol) i na ostatnich kilometrach nie było już śladu po ucieczce a do mety podążał prawie kompletny peleton.

Andy Greipel, który w tym sezonie odnosił już sukcesy, nie dał szans innym sprinterem i zdecydowanie wygrał 1.etap, zostając jednocześnie pierwszym liderem wyścigu. Na mecie w Gruissan pokonał Matteo Pelucchiego (IAM Cycling) i Maxime Daniela (Sojasun).

Na 48 miejscu, z tym samym czasem co zwycięzca, linie mety minął Davide Rebellin, najwyżej sklasyfikowany kolarz ekipy CCC Polsat Polkowice.

Wyniki 1. etapu, Limoux – Gruissan, 146,5 km

1. Andre Greipel (Lotto-Belisol)

2. Matteo Pelucchi (IAM Cycling)

3. Maxime Daniel (Sojasun)

48. Davide Rebellin

108. Tomasz Kiendyś

121. Paweł Charucki

123. Łukasz Owsian

150. Nikolay Mihaylov 01:40

155. Mateusz Taciak 09:29

156. Adrian Honkisz

160. Piotr Gawroński

W dniu jutrzejszym (czwartek) zostanie rozegrany 2.etap wyścigu, którym jest 24-kilometrowa jazda indywidualna na czas z Cap d’Agde do Sete.

 

źródło mapek: www.velowire.com