Aktualności

Bałtyk-Karkonosze: Grzegorz Stępniak liderem wyścigu

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) założył po piątym etapie kolarskiego wyścigu Bałtyk – Karkonosze żółtą koszulkę lidera z logo sponsora – Banku BGŻ. Etap wygrał Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol), ale Stępniak zajął drugie miejsce i zyskał kolejne sześć sekund bonifikaty.

Na mecie etapu z Krosna Odrzańskiego do Żar trzeci był inny kolarz BDC – Adam Wadecki, a czwarte miejsc zajął Tomasz Smoleń z ekipy Bank BGŻ. W peletonie dotarli do Żar zawodnicy typowani do czołowych lokat w końcowej klasyfikacji – aktualny lider BGŻ ProLigi Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) i Dariusz Baranowski (BDC MarcPol).

Dzięki bonifikacie za drugie miejsce Stępniak wyprzedził w klasyfikacji generalnej dotychczasowego przodownika Tomasza Kiendysia (CCC Polsat Polkowice) i ma nad swym kolegą z ekipy cztery sekundy przewagi. Kolejne cztery sekundy traci do lidera ubiegłoroczny triumfator BGŻ ProLigi Łukasz Bodnar (Bank BGŻ) zajmujący trzecie miejsce, a na piąte – dzięki kolejnej bonifikacie – awansował Adam Wadecki.

Bohaterami etapu chcieli zostać dwaj młodzi kolarze – Piotr Kirpsza (BDC MarcPol) i Marcin Wolski (Wibatech Ziemia Brzeska), którzy podjęli śmiałą próbę ucieczki. Przez blisko 150 kilometrów prowadzili w wyścigu, ale w końcówce słono zapłacili za ten wysiłek. Wolski zajął dalekie miejsce, a Kirpsza – syn znanego przed laty kolarza – nie dotarł do mety.

 

Podium zwycięzców piątego etapu. Od lewej: Stępniak, Dąbkowski i Wadecki.

 

Nowy lider wyscigu – Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)
Wyniki piątego etapu (Krosno Odrzańskie – Żary, 178,6 km):

1. Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol)   -4:27.59
2. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)
3. Piotr Wadecki (BDC MarcPol)

8. Sylwester Janiszewski
19. Kamil Zieliński
25. Adrian Honkisz
33. Marek Rutkiewicz
36. Tomasz Kiendyś
37. ŁUkasz Owsian
42. Paweł Charucki
57. Piotr Gawroński
61. Nikolay Mihaylov
66. Bartłomiej Matysiak
DNF Mateusz Taciak

Klasyfikacja generalna po pięciu etapach:

1. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)  – 11:58.25
2. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) – strata 4 s
3. Łukasz Bodnar (Bank BGŻ) – 8 s

W piątek odbędzie się szósty etap, z Żar do Leśnej (184,2 km). Po pięciu dotychczasowych, płaskich odcinkach, na końcowych kilometrach piątkowej trasy pojawią się już pierwsze podjazdy.
Sponsorem generalnym wyścigu Bałtyk – Karkonosze Tour 2012 jest Bank BGŻ SA.

źródło: bgzproliga.pl, fot. Robert Krajewski