Aktualności

Bałtyk – Karkonosze – pierwszy etap dla Grzegorza Stępniaka

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) wygrał w Czaplinku pierwszy etap kolarskiego wyścigu Bałtyk – Karkonosze Tour. Na mecie wyprzedził swego kolegę z drużyny Bartłomieja Matysiaka, a jedną sekundę po nich, finiszował Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ).

Grzegorz Stępniak, dzięki bonifikacie, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyscigu, odbierając koszulkę lidera koledze klubowemu– Jarosławowi Maryczowi, który wygrał niedzielny prolog w Kołobrzegu.

Do pierwszego etapu 21. edycji wyścigu wystartowało blisko stu kolarzy z Polski, Austrii i Niemiec, w tym czołowe krajowe grupy zawodowe w kilkunastoosobowych składach. Kolarzom z mniej liczebnych ekip trudno było w tej sytuacji pokusić się o skuteczne akcje, ale podejmowali takie próby. Przez wiele kilometrów na czele znajdował się dwójka – Wojciech Migdoł z Mostostalu Puławy i Niemiec Matti Bruckner z ekipy LAV Markrandstrad. Nie zdołali utrzymać przewagi do mety, choć sprzyjały im okoliczności, bowiem peleton musiał się zatrzymać przed zamkniętym przejazdem kolejowym. Ucieczka przyniosła im jednak duże korzyści – Głuszczak wywalczył koszulkę najlepszego sprintera zdobywając punkty na lotnych premiach.

O losach zwycięstwa zadecydowały ostatnie kilometry, kiedy duży peleton jechał już razem. W tym momencie zaatakowali zawodnicy CCC Polsat Polkowice, a rozprowadzający Stępniaka Bartłomiej Matysiak narzucił takie tempo, że czołowa dwójka oderwała się na kilkanaście metrów od pozostałych zawodników. Peleton, ze stratą jednej sekundy, przyprowadził Janiaczyk, który wraca do wysokiej formy po przerwie spowodowanej kontuzją ręki. Na czwartym miejscu uplasował się najszybszy z zawodników BDC MarcPol – Mateusz Komar.

Po blisko 200 kilometrowym poniedziałkowym etapie we wtorek czeka kolarzy znacznie krótszy (106 km) odcinek wokół Świdwina. Rozgrywany będzie na pętlach – jednej dużej (48 km), dwóch 25 kilometrowych i trzech rundach (ponad dwa kilometry) na ulicach Świdwina.

 

Wyniki pierwszego etapu:

1. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) – 4:53.42

2. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)

3. Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ) – strata 1 s

7. Piotr Gawroński

8. Jarosław Marycz

12. Adrian Kurek

17. Marek Rutkiewicz

22. Łukasz Owsian

23. Nikolay Michaylov

25. Mateusz Taciak

29. Tomasz Kiendyś

 

źródło: inf. prasowa