Banaszek 9. w Nokere Koerse

Dwóch „pomarańczowych” uplasowało siew pierwszej „15” w belgijskiej jednodniówce klasy 1.HC, Danilith – Nokere Koerse. 19-letni Alan Banaszek był najwyżej, na 9.miejscu.

Info: 15 marca, Deinze – Nokere, 192,3km

Pogoda: Słonecznie

Traska: płaska, wiele krótkich, brukowanych „hopek”

nokere

Wyścig miał bardzo szybki początek i pomimo wielu prób, przez pierwsze dwie godziny nikt nie był w stanie się oderwać. Dopiero w okolicach półmetka, na rundzie wokół Nokere, odskoczyć zdołali Gaetan Bille (Vérandas Willems-Crelan), Floris De Tier (Team LottoNL-Jumbo), Ludwig De Winter (WB Veranclassic Aqua Protect), Elmar Reinders (Roompot – Nederlandse Loterij), Hamish Schreurs (Israel Cycling Academy), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen – Baloise) i Ole Forfang (Team Joker Icopal).

Wypracowali oni ponad 2-minutową przewagę, ale peleton miał wszystko pod kontrolą. Wzmocnił pogoń, gdy do mety było ok. 40 kilometrów, a to przyspieszenie spowodowało skurczenie grupy pościgowej.

Ucieczka została skasowana  23 kilometry przed metą. Końcowa część wyścigu obfitowała zarówno w ataki, ale też kraksy. Zawodnicy CCC Sprandi Polkowice zdołali ich uniknąć i bezpiecznie przystąpić do decydującej rozgrywki.

Pomimo bardzo ożywionej końcówki, o wszystkim zadecydował masowy, siłowy sprint, lekko pod górę. Alan Banaszek i Frantisek Sisr zaczęli go z przyzwoitej pozycji i ostatecznie zameldowali się na mecie na 9. i 11.miejscu.

Wygrał ze zdecydowaną przewagą Nacer Bouhanni (Cofidis), pokonując Adama Blythe (Aqua Blue Sport) i Joeriego Stallaerta (Cibel – Cebon).

Od samego początku wyścig był nerwowy, a do pierwszej sporej kraksy doszło już na starcie honorowym. Później w czasie rywalizacji doszło do kolejnych kilku wypadków i często musiałem się zatrzymywać przed upadającymi zawodnikami, by uniknąć wywrotki.

Nogi kręciły się dobrze przez cały wyścig, a koledzy z zespołu dali z siebie wszystko, by mi pomóc, za co im dziękuję. W samej końcówce nie wszystko poszło zgodnie z planem, bo nie udało mi się wywalczyć lepszej pozycji do sprintu – powiedział po wyścigu Alan Banaszek.