Aktualności

Banaszek zdobywa Złoty Pierścień Krakowa

Alan Banaszek zwyciężył w Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, który tradycyjnie odbył się na krakowskim rynku. Został w ten sposób pierwszym liderem Małopolskiego Wyścigu Górskiego.

Kryterium składało się z dwóch etapów – najpierw rozegrano kryterium z udziałem wszystkich kolarzy, startujących w etapowych zmagań. Najlepsza „12” zapewniała sobie awans do rundy finałowej. Do nie zakwalifikowało się dwóch „pomarańczowych”, Alan Banaszek oraz Maciej Paterski. Pierwszy z nich mógł być pewny miejsca w finale już po pierwszej połowie, w której oderwał się z Andrzejem Bartkiewiczem i zdobył sporą liczbę punktów. Paterski zaatakował natomiast kilka okrążeń przed metą i był też pierwszy na zakończenie ostatniej pętli.

Finał miał formę wyścigu eliminacyjnego, czyli na każdym okrążeniu odpadał ostatni. Banaszek okazał się być najlepszy w tej formule i na jutrzejszym, 1.etapie wystąpi w koszulce lidera.

Było nas dwóch, więc chcieliśmy wykorzystać tę przewagę liczebną. Nasz plan był taki, by Maciek Paterski pomógł mi utrzymać pozycję na czele grupy na pierwszych okrążeniach. Udało się go w pełni zrealizować i cztery rundy przed końcem, gdy musiałem sobie radzić już sam, postanowiłem zaatakować, by jeszcze mocniej przerzedzić stawkę. Na ostatnią rundę wjechałem w towarzystwie Pawła Bernasa i zdołałem go ograć w sprincie – opowiadał Alan Banaszek. – To kryterium w Krakowie jest jednym z moich ulubionych. Rzadko kolarz ma okazje ścigać się przed publicznością, a ta na rynku była naprawdę liczna i żywiołowa.

Można powiedzieć, że kryteria generalnie stają się moją specjalnością, gdyż jest to już moje trzecie zwycięstwo w prologu w tym roku, po CCC Tour – Grody Piastowskie i Bałtyk – Karkonosze Tour.