Aktualności

Bartłomiej Matysiak Mistrzem Polski 2014

Bartłomiej Matysiak osiągnął największy sukces w karierze, wygrywając mistrzostwa Polski ze startu wspólnego w Sobótce. W dużej mierze do jego zwycięstwa przyczyniła się cała drużyna CCC Polsat Polkowice, która miała aż 6 przedstawicieli w decydującej ucieczce.

Zawodnicy, którzy stanęli na starcie krajowego czempionatu mieli do pokonania 220 kilometrów. Na ten dystans składało się 10 okrążeń po 22 kilometry wokół Ślęży. Jako jeden z pierwszych zaatakował Adrian Kurek, który zabrał się do 8-osobowej ucieczki. Chwilę później dołączyli do niej kolejni, a wśród nich byli również Jarosław Marycz i Piotr Gawroński. 15-osobowa grupka wypracowała sobie ok. 1:30 przewagi, jednak jej przygoda na czele nie trwała zbyt długo.


Jarosław Marycz i Piotr Gawroński na czele uciekajacej grupy.

Kolejny ruch należał do największych faworytów. Z zawodnikami, ścigającymi się na co dzień w ekipach WorldTour, Przemysławem Niemcem, Maciejem Bodnarem i Michałem Gołasiem, zaatakowało aż 6 pomarańczowych – Tomasz Marczyński, Marek Rutkiewicz, Łukasz Owsian, Bartłomiej Matysiak, Mateusz Taciak i Adrian Honkisz.


Decydujacy odjazd 16-osobowej grupy kolarzy z 6. kolarzami „pomarańczowych”.

Łącznie z przodu pedałowało 16 kolarzy, którzy zbudowali ponad 6-minutowy zapas nad grupą zasadniczą. Zdając sobie sprawę, że CCC Polsat Polkowice ma przewagą liczebną, zawodnicy innych drużyn próbowali oderwać się od czołówki. Udało się to Maciejowi Bodnarowi, który odjechał na 40 sekund. Na to, by nie dojechał do mety nie pozwolił polkowicki „pociąg”. Po tym, gdy Bodnar został doścignięty, rozpoczęły się serie ataków. W końcu 3 kilometry do mety ruszył Bartłomiej Matysiak oraz dwóch kolarzy ActiveJet – Paweł Franczak i Michał Podlaski. Zgodnie współpracowali wiedząc, że ich wspólny dojazd do mety oznacza medal dla każdego z nich. Walka o zwycięstwo rozegrała się na końcowych metrach. Matysiak nie pozwolił się ograć młodszym kolegom i sięgnął po najważniejszy sukces w karierze.


Finisz Bartka Matysiaka po złoty medal mistrzostw Polski.

Jako pierwszy ruszył Franczak 200-300 metrów przed kreską. Zniwelowałem przewagę i go minąłem ok. 50 metrów przed kreską. Końcówka była dla mnie idealna, bo lubię finisze usytuowane na lekkim podjeździe – powiedział szczęśliwy Matysiak.

W pierwszej „15” było aż 5 kolarzy CCC Polsat Polkowice – Marczynski był 8., Rutkiewicz 9., Honkisz 11., Owsian 12., a Taciak 15.


Podium zwycięzców Mistrzostw Polski 2014. Od lewej: Paweł Franczak, Bartek Matysiak i Michał Podlaski.

Mistrzostwa Polski Sobótka 2014 (wyscig ze startu wspólnego)

1. Bartlomiej Matysiak 5:06:25
2. Pawel Franczak (Active Jet) 0:01
3. Michal Podlaski (ActiveJet) 0:09

8. Tomasz Marczynski 0:39
9. Marek Rutkiewicz 0:48
11. Adrian Honkisz 2:52
12. Lukasz Owsian 2:53
15. Mateusz Taciak 6:20
34. Piotr Gawronski 14:28
44. Jacek Morajko 18:28
45. Tomasz Kiendys
51. Pawel Charucki 18:29
DNF Adrian Kurek
DNF Jaroslaw Marycz
DNF Mateusz Nowak
DNF Maciej Paterski
DNF Grzegorz Stępniak

 

info: A.Sikora, fot. A.Dyszyński