Bartłomiej Matysiak pierwszym liderem Grodów Piastowskich

Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) wygrał „na kreskę” kryterium otwierające wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich. Na punkty zwyciężył Roger Kluge (NetApp Endura).

W Legnicy, na 32 kilometrowej trasie ulicami wokół zamku, rozegrano kryterium, które jest prologiem do 48 edycji wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Rywalizacja w kryterium miała na celu m.in. wyłonienie kolarzy którzy w dniu jutrzejszym wystartują w koszulkach poszczególnych klasyfikacji wyścigu. Kolarze ścigali się na rundzie o długości 1,6 kilometra którą pokonywali 20 razy. Na każdej z rund kolarze zdobywali punkty. Za pierwsze miejsce 2 pkt. zaś za drugie 1 pkt. Co piąte tzw. „tłuste” okrążenie do zdobycia było 5,3,2 i 1 punktów.

Największą ilość punktów zgromadził Roger Kluge z ekipy NetApp Endura i on został zwycięzcą legnickiego kryterium. Zgromadził 12 pkt. i dwoma punktami wyprzedził Tomasz Kiendysia z CCC Polsat Polkowice i trzema punktami Tino Thomela z Team NSP Ghost.

Ostatnie cztery rundy kryterium to rywalizacja kolarzy o koszulki poszczególnych klasyfikacji wyścigu: najlepszego „górala”, punktowej, najlepszego młodzieżowca i najważniejszej koszulki, lidera klasyfikacji generalnej. I tak najlepszym góralem został Sebastian Forke (NSP Ghost), klasyfikację punktową wygrał Alois Kankovsky (ASC Dukla Praga) a najlepszym młodzieżowcem został Frantisek Sisr (ASC Dukla Praga).

Ostatnie okrążenie kryterium to walka o koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Najszybszym z peletonu okazał się Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) i to on do pierwszego etapu wyścigu przystąpi w złotej koszulce lidera klasyfikacji generalnej.