Aktualności

BestMI zapewnia dobry sen kolarzy CCC Sprandi Polkowice

Właściwy sen jest jednym z najmniej docenianych elementów w cyklu treningowym sportowców, a przecież ponad 1/3 doby spędzają oni właśnie w łóżku. Grupa CCC Sprandi Polkowice zdaje sobie sprawę z tego jak dobrze przespana noc wpływa na formę kolarzy i z tego powodu nawiązała współpracę z firmą BestMI, która zaopatrzyła ekipę w produkty SleepAngel. 

Sen jest najważniejszym elementem regeneracji, nie tylko dla zawodowych sportowców ale również każdego z nas – mówi Piotr Kosielski, lekarz drużyny CCC Sprandi Polkowice. – Nasi zawodnicy, w przeciwieństwie do większości ludzi, mogą poświęcić 8-9 godzin na sen, ale rzadko kiedy spędzają ten czas we własnym, domowym łóżku. Np. podczas Giro d’Italia, w ciągu miesiąca 20 razy zmieniamy hotel, a to oznacza 20 różnych łózek, materacy, pościeli i poduszek. Organizm kolarza zamiast odpoczywać, musi się przystosowywać do nowych warunków. Jako ekipa staramy się zrobić wszystko, by minimalizować tą zmienność.

Stosowaliśmy specjalne próżniowe nakładki na materace i dzięki zastosowaniu termowizji analizowaliśmy rozkład ciężaru ciała na łóżkach. Monitorując sen kolarzy analizowaliśmy liczbę ruchów, tętno, oddech, czas potrzebny do zaśnięcia, liczbę wybudzeń oraz czas w poszczególnych fazach snu. Układaliśmy specjalne programy suplementacji, wdrażaliśmy techniki relaksacyjne pomagające w zaśnięciu i edukowaliśmy zawodników. W tym sezonie kolarze otrzymali także własne antybakteryjne poduszki anatomiczne, dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa szyjnego. Poduszki te są łatwe w dezynfekcji oraz posiadają specjalny filtr, który zapobiega przekształcaniu jej w magazyn alergenów i bakterii, jak to bywa w przypadku zwykłych poduszek.

Odpowiedni sen to nie tylko lepsza regeneracja dla zmęczonych mięśni po wysiłku. To również profilaktyka i zapewnienie naszemu organizmowi właściwej pozycji, zmniejszającej ryzyko kontuzji, czy też pojawienia się bólu szyi, czy pleców.

Kręgosłup szyjny kolarzy jest szczególnie obciążony poprzez specyficzną pozycję jaką zajmują na rowerze. Dzięki wyprofilowaniu poduszki, odcinek szyjny podczas snu ma wystarczającą powierzchnię podparcia. To eliminuje patologiczne napięcie, które może mieć wpływ na dolegliwości podczas wyścigu – wyjaśnia fizjoterapeuta polkowickiego zespołu, Bartłomiej Czerwiński.

Teoria teorią, ale ostatecznie to opinia samych kolarzy jest decydująca. A ci odczuwają wymierne korzyści z użytkowania poduszki SleepAngel.

Odkąd jej używam jakość mojego snu uległa znacznej poprawie. Poduszka zawsze powraca do stanu początkowego, niezależnie od czasu użytkowania i zawsze tak samo dostosowuje się do położenia głowy i karku. Zmniejszyła się także liczba przebudzeń w nocy – tłumaczy Łukasz Owsian, jeden z czołowych zawodników CCC Sprandi Polkowice i zwycięzca CCC Tour – Grody Piastowskie. – Wcześniej miałem problemy z karkiem po przebudzeniu, ale gdy zacząłem korzystać z poduszki SleepAngel, ten dyskomfort stopniowo przechodził. Teraz nie czuję już żadnego bólu i nie wstaję z łóżka „połamany”, tylko dobrze wyspany.

Dzięki uprzejmości firmy BestMI „pomarańczowi” mogą w obecnym sezonie korzystać z ortopedycznych poduszek SleepAngel, które towarzyszą im zarówno w domach, jak i podczas wyjazdów.