Aktualności

Białorusin Bronislau Samoilau zawodnikiem CCC Polsat Polkowice

W sezonie kolarskim 2014, barwy ekipy CCC Polsat Polkowice będzie reprezentował m.in. białoruski kolarz, wielokrotny mistrz kraju w jeździe indywidualnej na czas, Bronislau Samoilau.

W ramach kompletowania składu zawodników na sezon kolarski 2014, kierownictwo zawodowej ekipy kolarskiej CCC Polsat Polkowice postanowiło podpisać kontrakt z doświadczonym, 28-letnim kolarzem z Białorusi, Bronisławem Samoilau.

Pierwsze sukcesy w kolarskim peletonie zaczął odnosić będąc jeszcze zawodnikiem kategorii U-23. W roku 2004, będąc 19-letnim zawodnikiem, odniósł swój pierwszy międzynarodowy sukces. Występując w składzie reprezentacji Białorusi, został zwycięzcą prestiżowego wyścigu klasycznego Liège-Bastogne-Liège (U-23). Zostaje zaangażowany do włoskiej ekipy US Palazzago-Vellutex w składzie której, podczas wyścigu Giro dell Regione (U-23), zostaje zwycięzca 5.etapu, pokonując m.in. Viscontiego a w klasyfikacji generalnej zajmuje siódme miejsce. W sezonie 2004 Bronislau Samoilau sięga po kolejny sukces, zwyciężając we włoskim wyścigu Chieti-Casalincontrado-Blockhaus. Sezon kolarski 2005, to kolejny, bardzo udany okres startów białoruskiego kolarza. Rozpoczyna go od zwycięstwa we włoskim klasyku, Trofeo Franco Balestra – Memorial Sabbadini a w sumie podczas całego sezonu odnosi aż 11. zwycięstw. Kolejny sukces odnosi w Trofeo L`Eco del Chisone a następnie w hiszpańskiej etapówce, Tour de Lleida, gdzie wygrywa trzy etapy i klasyfikację generalną wyścigu. W 2005 roku po raz pierwszy, jeszcze jako zawodnik U-23, zostaje mistrzem Białorusi w jeździe indywidualnej na czas. W kolejnym roku ponownie sięga po tytuł mistrza kraju w jeździe na czas.

W 2007 roku, Bronislau Samoilau przechodzi na zawodowstwo i podpisuje swój pierwszy kontrakt z ekipą Acqua Sapone – Caffe Mokambo w której spędzi dwa kolejne sezony. Następnie, na krótko wiąże się z ekipą Amica Chips – Knauf by w 2010 roku podpisać kontrakt z ekipą Word Tour, Quick Step. W latach 2011-12 reprezentuje barwy hiszpańskiej kolejnej ekipy Word Tour, Movistar. Po wygaśnięciu kontraktu z ekipą Movistar, w sezonie 2013 startuje jako kolarze reprezentacji Białorusi.Jako zawodnik ekipy Word Tour czterokrotnie startował w wyścigu Giro d`Italia a także w Vuelta Espana, Tour de Suisse, Tour de Romandie i wielu innych prestiżowych wyścigach. W 2008 roku wygrał jeden z etapów wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda a roku nastepnym zajął wysokie, trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu kat. 2HC, Österreich-Rundfahrt.

W sezonie 2013, startując w reprezentacji Białorusi wygrywa m.in. etap na Małopolskim Wyścigu Górskim a w klasyfikacji generalnej zajmuje 4. miejsce. W wyścigu Tour de Ribas (Ukraina) tryumfuje na jednym z etapów wygrywając jednocześnie klasyfikacje generalną wyścigu.

Bronislau Samiolau jest mistrzem Białorusi w wyścigu ze startu wspólnego (2007) a także trzykrotnym mistrzem w jeździe indywidualnej na czas (2009, 2010, 2012). W sezonie 2013 zdobywa brązowy medal.

Bronislau będzie zapewne dużym wzmocnieniem dla zespołu na ciężkie wyścigi etapowe – powiedział dyrektor sportowy ekipy Piotr Wadecki. Jest to zawodnik, który posiada bardzo duże doświadczenie kolarskie, będzie bardzo pomocny zespołowi m.in. w jeździe drużynowej na czas oraz silnym wsparciem dla Davide Rebellina na ciężkich odcinkach górskich. Liczymy również na dobry występ w mistrzostwach świata w drużynowej jeździe na czas, gdzie Samoliau powinien być jednym z motorów napędowych ekipy – zakończył Piotr Wadecki.

Jednocześnie, kierownictwo ekipy informuje, że do chwili obecnej zostały przedłużone kontrakty ze wszystkimi zawodnikami ubiegłorocznego składu CCC Polsat Polkowice.