Aktualności

CCC Sprandi Polkowice kontynuuje współpracę z TrainingPeaks

TrainingPeaks, czołowy producent oprogramowania do monitorowania treningu, będzie partnerem grupy CCC Sprandi Polkowice również w sezonie 2017.

W przeszłości zawodowi kolarze śledzili swoje postępy poprzez prowadzone w zeszycie dzienniczki treningowe. Ocena formy sportowej i efektów wykonywanej pracy była jednak wtedy bardzo ogólna i trudno było o wyrażone w konkretnych liczbach wnioski. W dzisiejszym kolarstwie korzysta się już ze znacznie bardziej rozwiniętych, nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na kompleksową i szczegółową analizę dyspozycji zawodnika. Jednym z nich jest TrainingPeaks, czyli interaktywny i elektroniczny dzienniczek treningowy

W oparciu o szereg danych z treningów i wyścigów – m.in. tętno, moc, dystans, przewyższenia, czas jazdy – wylicza on całą grupę parametrów, które są stale monitorowane. Odzwierciedlają one formę, zmęczenie i obciążenie zawodnika. TrainingPeaks pozwala na wszechstronną analizę kolarza i zapewnia solidną podstawę komunikacji z trenerem – tłumaczy Piotr Kosielski, lekarz grupy CCC Sprandi Polkowice.

W ramach współpracy z TrainingPeaks, polkowicka ekipa otrzymała dwa konta trenerskie – dla lekarza, Piotra Kosielskiego oraz dyrektora sportowego, Piotra Wadeckiego – oraz konta Premium dla wszystkich zawodników. Kierownictwo ekipy ma zatem wgląd w każdy pojedynczy trening każdego z kolarzy. Wśród obserwowanych parametrów są m.in. ślad GPS, zapis tętna, mocy, czy też kadencji.

W sezonie 2016 obserwowaliśmy naszych zawodników na tej platformie, próbując korelować wyniki sportowe z danymi w aplikacji, odczuciami i z wynikami badań medycznych. Staraliśmy się wyciągać wnioski na bieżąco, ale pełni świadomi możliwości jakie niesie połączenie TrainingPeaks z naszym systemem jesteśmy dopiero teraz – po podsumowaniu sezonu. Mam nadzieję, że ta wiedza przełoży się bezpośrednio na wyniki sportowe w kolejnym sezonie – wyjaśnia Piotr Kosielski.

TrainingPeaks to wielkie ułatwienie w nadzorze i monitorowaniu zawodników. Nie ma na rynku obecnie nic lepszego. Wymaga jednak sporego zaangażowania zarówno ze strony zawodnika, jak i trenera, dyrektora sportowego oraz sztabu medycznego – podsumowuje lekarz zespołu CCC Sprandi Polkowice.