Aktualności

CCC Sprandi Polkowice na Tour of Croatia

Przed rokiem Maciej Paterski wygrał w Tour of Croatia wszystko co było do wygrania – klasyfikację generalną, punktową, górską i dwa etapy, w tym jeden królewski. Ekipa CCC Sprandi Polkowice wybiera się zatem do Chorwacji z pozytywnym nastawieniem.

Program i profil tegorocznej edycji różni się od tego z 2015 roku. Przede wszystkim zmagania wydłużono o jeden dzień i dodano jazdę drużynową na czas.

Rywalizacja rozpocznie się od dwóch etapów o maratońskich dystansach. Będą stosunkowo płaskie, ale odpowiednio 230 i 240 kilometrów pozostawi swój ślad w nogach kolarzy. Trzeciego dnia również do pokonania jest niekrótki odcinek, bo 190-kilometrowy, z kilkoma krótkimi wzniesieniami. Po nim zawodnicy zmierzą się etapem górskim. Liczy on co prawda tylko 122 kilometry, ale ostatnie 22 to nieustanna wspinaczka do mety w Ucka. Finałowe 8 kilometrów należy do tych najcięższych, gdyż nachylenie przekracza tam 15%.

W zeszłym roku etap królewski również kończył się na tym podjeździe, jednak był prawie dwukrotnie dłuższy (230km).  Po solowej akcji po zwycięstwo sięgnął wtedy Maciej Paterski, a łącznie w pierwszej „11” uplasowało się wtedy aż pięciu „pomarańczowych”.

Po pojedynku górali, rozegra się walka zespołów. Płaska, ale długa, 40-kilometrowa drużynówka z miejscowości Porec do Umag pozwoli niektórym kolarzom odrobić sporo czasu straconego w górach, lub też zniweczyć przewagę, którą wywalczyli na górskiej przełęczy.

6-dniową imprezę zakończy płaski etap, z pagórkowatą, krótką rundą po ulicach Zagrzebia. Ostatnia wizyta peletonu w stolicy Chorwacji zakończyła się triumfem Paterskiego, a drugi był jadący wtedy w innej ekipie, Felix Grossscharter.

Dwójka ta znalazła się również w składzie na tegoroczną edycję. „Pomarańczowych” będę reprezentować także dobrzy górale, tacy jak Victor de la Parte, czy też Łukasz Owsian. Będzie też kilka okazji dla sprinterów i wtedy o dobry wynik powalczy Simone Ponzi.

O powtórzenie osiągnięcia Macieja Paterskiego sprzed roku będzie bardzo ciężko. Na starcie stanie kilka ekip UCI World Tour, które z pewnością będą chciały kontrolować wydarzenia w peletonie.

Skład CCC Sprandi Polkowice na Tour of Croatia (2.1, 19-24.04): Maciej Paterski, Simone Ponzi, Felix Grossscharter, Victor de la Parte, Adrian Honkisz, Marcin Mrożek, Łukasz Owsian, Josef Cerny.

Wyścig będzie transmitowany przez Eurosport 1 (na żywo) i Eurosport 2 (skróty).

Program wyścigu:

Etap 1 – Osijek – Varazdin (230,4km)
Etap 2 – NP Plitvice – Split (240km)
Etap 3 – Makarska – Sibenik (190,8km)
Etap 4 – Crikvenica – Ucka (122,1km)
Etap 5 (TTT) – Porec – Umag (40,3km)
Etap 6 – Sveti Martin – Zagrzeb (158,5km)