Circuit des Ardennes: Matysiak szósty w generalce.

Zwycięzcą 1. etapu wyścigu Circuit des Ardennes (kat. UCI 2.2) został zawodnik ekipy Endura Racing, Russell Downing. Bartłomiej Matysiak, który przez większość etapu brał udział w ucieczce, zajmuje 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na starcie do 1. etapu 38 edycji wyścigu Circuit des Ardennes stanęło 119 kolarzy z 20 zawodowych i amatorskich ekip kolarskich z wielu krajów Europy a wśród nich ekipa CCC Polsat Polkowice.

Pierwszego dnia kolarze mieli do pokonania dystans prawie 180 kilometrów, który prowadził drogami w górzystym terenie pasma Ardenów z miejscowości Boulzicourt do Signy l’Abbaye. Cała trasa pierwszego etapu obfitowała w niezliczoną ilość stosunkowo krótkich podjazdów z trzema premiami górskimi i bardzo dużo ostrych zjazdów, na których usytuowano 3. lotne premie. Tak ukształtowany profil trasy spowodował, ż już od samego startu w peletonie wiele się działo. Ataków było wiele ale pierwszy poważny odjazd nastąpił na 30 kilometrze trasy kiedy odjechała dwójka zawodników. Po kilku kilometrach jazdy, próbę przeskoku podjęła kolejna grupka kolarzy w której znalazł się Bartłomiej Matysiak. Uciekający kolarze połączyli się w jedną grupę w której znalazło się siedmiu kolarzy: Jean-Marc Bideau (Bretagne-Schuller), Benoît Drujon (Auber 93), Benoît Daeninck (CC Nogent-sur-Oise), Pierre Bonnet (CC Etupes), Nikita Umerbekov (Astana CT), Bartlomiej Matysiak (CCC Polkowice) i Romain Guillemois (Vendée U).

Uciekinierzy podjęli zgodnie współpracę i dość szybko wypracowali przewagę, która w pewnym momencie wynosiła blisko 3 minuty. Bardzo aktywną jazdę w ucieczce prezentował Bartek Matysiak, który m.in. zajął 2. miejsce na trzeciej lotnej premii zyskując sekundy bonifikaty co miało duży wpływ na miejsce w klasyfikacji generalne wyścigu.

Gdy ucieczce pozostawało coraz mniej kilometrów do mety, grupa zasadnicza narzuciła bardzo mocne tempo i przewaga zaczęła gwałtownie spadać. Na kilka kilometrów przed metą ucieczka została zlikwidowana i rozpędzony peleton jechał razem. Ostatnie trzy kilometry trasy to bardzo szybki zjazd do miasteczka Signy l’Abbaye, gdzie usytuowana metę 1. etapu. Na 1800 m do mety z peletonu próbował atakować Mateusz Taciak lecz niestety próba długiego finiszu nie powiodła się. Na metę przyjechał cały peleton a jako pierwszy finiszował Brytyjczyk Russell Downing, pokonując Mauro Abela Richeze (Team Nippo) i Patricka Clausena (Glud & Marstrand).

Najlepiej z kolarzy CCC Polsat Polkowice finiszował Marek Rutkiewicz, który minął metę na 42. miejscu.

Bartek Matysiak dzięki bonifikacie sekundowej zdobytej na lotnej premii, zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.