Coppa Agostoni: 13.miejsce Macieja Paterskiego

Na 13.miejscu ukończył rywalizację w wyścigu Coppa Ugo Agostoni zawodnik CCC Polsat Polkowice, Maciej Paterski. Zwycięstwo odniósł Niccolo Bonifazio z ekipy Lampre – Merida.

Podczas drugiego dnia rywalizacji kolarzy w ramach Tryptyku wyścigów Regionu Lombardia, został rozegrany klasyk Coppa Ugo Agostoni – Giro delle Brianze. Była to już 68. edycja tego wyścigu, który poświęcony jest Ugo Agostoniemu, wybitnemu kolarzowi pochodzącemu z Lissone, miejscowości gdzie od lat organizowany jest wyścig. Kolarze mieli do pokonania dystans, którego długość wynosiła 199,6 kilometrów. Na początek musieli pokonać trzy duże, 29-kilometrowe rundy wokół Lissone, prowadzące po dość płaskim terenie a następnie wyruszyli na kolejny odcinek trasy na którym znajdowały się cztery krótkie, ale bardzo sztywne podjazdy pod Ello, Colle Brianza, Gagliano i Lissolo. Ostatnia część trasy to trzy krótkie rundy ulicami Lissone. Według organizatorów Coppa Ugo Agostoni, to najtrudniejszy z trzech klasyków cyklu.

Po wielu atakach które rozpoczęły się tuż po starcie kolarzy w Lissone, w końcu odjechała grupa dziewięciu kolarzy. Wśród uciekających byli zawodnicy: Simone Velasco (Włochy), Andrea Zordan (Androni Venezuela), Giorgio Cecchinel (Neri Sottoli), Andrea Piechele (Bardiani CSF), Frekalsi Debesay (MTN Qhubeka), Danilo Napolitano (Wanty Gobert Group), Ricardo Pichetta (Team Idea), Gianluca Leonardi (Area Zero) i Takashi Miyazawa (Vini Fantini Nippo De Rosa).

Kiedy kolarze kończyli pokonywanie dużych rund, przewaga uciekającej grupy wynosiła niewiele ponad 4 minuty. Peleton czujnie kontrolował przebieg ucieczki i gdy rozpoczął się odcinek trasy z podjazdami, mocno przyspieszył likwidując natychmiast odjazd. Na najtrudniejszym podjeździe pod Gagliano, zaatakował Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice). Wraz z nim odjechał Diego Rosa (Androni Giocattoli – Venezuela) a następnie dołączyła jeszcze piątka kolarzy. Na ostatnim podjeździe wypracowali znaczą przewagę nad mocno przetrzebionym peletonem. Utrzymali ją aż do rund w Lissone. Grupa pościgowa kierowana przez ekipę Lampre – Merida, rozkręciła wysokie tempo jazdy niwelując przewagę z kilometra na kilometr. Na 10 kilometrów do mety odjazd został zlikwidowany i do mety zmierzał 60-sobowy peleton.

Praca ekipy Lampre – Merida  nie poszła na marne, gdyż zwycięzcą dzisiejszego wyścigu został ich zawodnik, Niccolo Bonifazio.  W sprinterskim pojedynku pokonał Grega Bole (Vini Fantini Nippo) i Simone Ponzi (Neri Sottoli). Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) ukończył wyścig na 13.miejscu.

To był naprawdę bardzo ciężki wyścig – powiedział Maciek Paterski. Od samego startu bardzo mocne tempo i wiele akcji by porozrywać peleton. Od 100 kilometra bardzo ciężkie cztery podjazdy jeden za drugim. Na przedostatnim zaatakował Davide Rebellin i poszedł silny odjazd. Ekipa Lampre mocno pracowała i na 10 kilometrów do mety odjazd został zlikwidowany. Na ostatniej  rundzie, tuż przed metą próbowałem zaatakować lecz atak okazał się niestety za wczesny – zakończył Maciek Paterski.

O trudach dzisiejszego wyścigu niech świadczy fakt, że na prawie 200 zawodników którzy rozpoczęli rywalizację, wyścig ukończyło jedynie 62 kolarzy.