Diego Ulissi wygrywa wyścig Mediolan – Turyn

Diego Ulissi z ekipy Lampre-Merida został zwycięzcą wyścigu Mediolan -Turyn. Włoch pokonał Rafała Majkę (Saxo-Tinkoff) i Hiszpana Daniela Moreno (Katusha).

Wyścig Mediolan – Turyn, to jeden z najstarszych wyścigów klasycznych rozgrywanych we Włoszech. Pierwsza wyścig zorganizowano w 1876 roku ale dopiero od 1894 roku rozgrywano go w miarę regularnie z przerwami spowodowanymi działaniami wojennymi. W latach 2008-11 z uwagi na trudności finansowe organizatorów, wyścig nie odbył się. Wznowiono go ponownie w 2012 r. W tym roku odbyła się jego 94. edycja. Wyścig ten zaliczany jest do najważniejszych włoskich klasyków, a przez UCI została mu nadana najwyższa ranga „1.HC”.

Tradycyjnie wyścig startuje w Mediolanie i przemierzając prowincje Navara, Vercelli, kończy się finiszem w Turynie, u stóp Bazyliki na wzniesieniu Colle di Superga. Długość trasy wynosi 193,5 kilometra i w większości prowadzi po płaskich trasach. Ostatnie 20 kilometrów trasy to najtrudniejszy odcinek wyścigu z bardzo trudnym podjazdem pod Supergę (4,85 km; 9,27%). W tej edycji, kolarze dwukrotnie pokonywali podjazd, gdzie po drugim podjeździe finiszowali na metę umiejscowioną nieopodal Bazyliki.

Na starcie wyścigu stanęło 21 ekip kolarskich w tym dziesięć ekip Pro Tour z obrońcą tytułu z ubiegłego roku, Alberto Contadorem (Saxo-Tinkoff). Udział w wyścigu wzięła również ekipa CCC Polsat Polkowice w składzie: Davide Rebellin, Josef Cerny, Adrian Honkisz, Bartłomiej Matysiak, Łukasz Owsian i Jacek Morajko.

Zgodnie z przewidywaniami, o zwycięstwie w wyścigu zadecydowały ostatnie kilometry trasy, kiedy rozpoczął się podjazd na wzniesienie Superga. Na ostatnich 10 kilometrów trasy z przodu jechała grupka około 30 kolarzy, z której dochodziło do licznych ataków. Na ostatnich kilometrach trasy atakował m.in. Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) i Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale) do których dojechał Diego Ulissi (Lampre -Merida). Uzyskali kilkunastosekundową przewagę na kolejną grupką w której gonił Alberto Contador.

Najwięcej sił na finisz zachował Diego Ulissi i on jako pierwszy minął linie mety w Turynie. Z 3 sekundowa stratą na metę dojechał Rafał Majka a za nim, jako trzeci zameldował się Daniel Moreno (Katusha).

Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem ekipy CCC Polsat Polkowice został Davide Rebellin który minął linię mety na 28. miejscu, tracąc do zwycięzcy 1 min.23 sek.