Aktualności

Dookoła Mazowsza: Kowalczyk zwyciężą w Kozienicach, Matysiak trzeci

Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol) został zwycięzcą 3. etapu kolarskiego wyścigu Dokoła Mazowsza. Na trzecim miejscu linię mety minął Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice).

Podczas 3. etapu wyścigu Dookoła Mazowsza kolarze mieli do pokonania trasę o łącznej długości 176 kilometrów. Start i metę zlokalizowano w Kozienicach a trasa wyścigu przebiegała po drogach w okolicach miasta. Kolarze najpierw pokonywali 4 duże, 30 kilometrowe rundy a następnie mniejsze, 17 kilometrowe, które przebiegały przez linie mety w centrum Kozienic.

Przez pierwsze dwie duże rundy, mimo bardzo wysokiej temperatury, peleton jechał bardzo dynamicznie z prędkością powyżej 45 km/godz. Dochodziło do wielu ataków i prób odjazdów, jednak nikomu z kolarzy nie udało się odjechać na dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Pierwsza poważna akcja miała miejsce po przejechaniu przez peleton 50-ciu kilometrów trasy. Wówczas z peletonu zaatakowało 6 kolarzy, do których doskoczyła kolejna trójka i powstała dziewięcioosobowa grupa uciekinierów. W odjeździe znaleźli się m.in. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), Łukasz Bodnar (BGŻ), Jacek Morajko (Reprezentacja Wojska) i najwyżej sklasyfikowany w :generalce”, Artur Detko z ekipy Mostostal. Ucieczka dość szybko uzyskała ponad 3 minuty przewagi nad peletonem, który jechał bardzo wolno i nikt nie kwapił się by likwidować odjazd. Ponieważ „układ” ten nie był socjalnie korzystny dla ekipy CCC Polsat Polkowice, a żadna z ekip peletonu nie była zainteresowana likwidacją ucieczki, sama podjęła się dogonienia uciekinierów. Kiedy kolarze CCC „wyszli” na czoło peletonu, przewaga uciekającej grupy momentalnie zaczęła się zmniejszać i tuż przed zakończeniem dużych rund, po ucieczce nie było już śladu. Na ulicach Kozienic, gdzie rozpoczynały się małe rundy, peleton jechał już razem.

Decydująca o losach etapu akcja miał miejsce na drugiej małej rundzie. Z bardzo „naciągniętego” peletonu odjechał grupka 10 kolarzy w której znalazł się Bartek Matysiak. Na kilka kilometrów przed finiszem, z grupy zaatakował, bardzo aktywny podczas tego etapu, Marcin Wolski (Wibatech) do którego doskoczył Jarosław Kowalczyk (BDC). Niezbyt długo jechali razem, gdyż próbę ataku podjął Kowalczyk i zostawił zmęczonego rywala, samotnie przekraczając linię mety. Na mecie wyprzedził Marcina Wolskiego o 11 sekund. Ze stratą 1 min 29 sek. dojechała do mety pozostała ośmioosobowa grupa, którą przyprowadził Bartłomiej Matysiak, zajmując tym samym trzecie miejsce na etapie.

 


Po trzech etapach liderem nadal jest Adam Wadecki (BDC) który wyprzedza o osiem sekund Mateusza Taciaka (CCC Polsat Polkowice) oraz Słowaka Romana Bronisa (Dukla Trenczyn).
O zwycięstwie w całym wyścigu zadecyduje sobotnia jazda indywidualna na czas na dystansie 24 km w Szydłowcu.

Wyniki trzeciego etapu (Kozienice – Kozienice, 177 km):

1. Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol) – 4:03.48
2. Marcin Wolski (Wibatech Ziemia Brzeska) – strata 11 s
3. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) – 1.29
4. Dmytro Wołowod (Ukraina – Lampre) -2.27
5. Jakub Kaczmarek (KTK Kalisz)
6. Przemysław Sobieraj (Warmińsko-Mazurskie KS) – obaj ten sam czas

Klasyfikacja generalna po trzech etapach:

1. Adam Wadecki (BDC MarcPol) – 12:22.27
2. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) – strata 8 s
3. Roman Bronis (Słowacja – Dukla Trenczyn) – ten sam czas
4. Mateusz Nowak (reprezentacja Polski) – strata 20 s
5. Aron Kremer (Holandia – Westland Wil) – strata 26 s
6. Mariusz Witecki (Bank BGŻ) – ten sam czas