Aktualności

Dookoła Mazowsza: Mateusz Taciak trzeci w Modlinie

Zwycięzcą 1.etapu wyścigu Dookoła Mazowsza został zawodnik ekipy BDC MarcPol, Adam Wadecki. Po kontrowersyjnym finiszu na mecie w Modlinie pokonał Romana Bronisa z Dukli Trencin i Mateusza Taciaka z CCC Polsat Polkowice.

Pierwszy etap wyścigu Dookoła Mazowsza prowadził drogami wokół Modlina, gdzie usytuowano zarówno start i metę. Kolarze mieli do pokonania dystans 180 kilometrów, na który składało się sześć, 25 kilometrowych rund z dwiema górskimi premiami oraz trzy krótkie (2 km) rundy ulicami twierdzy Modlin.

1.etap wyścigu, który rozpoczął się przy bardzo sprzyjających warunkach pogodowych, w słonecznej pogodzie i temp. około 26 st. Celsjusza, miał dość nieoczekiwany przebieg a jeszcze bardziej kontrowersyjny finisz. Już na pierwszej długiej rundzie, w peletonie, który mimo dość sporych powiewów wiatru jechał bardzo szybko, rozpoczęły się pierwsze próby ataków. Kiedy kolarze kończyli pierwszą rundę, od peletonu udało się odskoczyć grupie 26 kolarzy. Zabrało się do niej m.in. czterech kolarze CCC Polsat Polkowice: Mateusz Taciak, Tomasz Kiendyś, Sylwester Janiszewski i Nikolay Mihaylov a także Robert Radosz, Adam Wadecki, Damian Walczak (BDC MarcPol) i Mariusz Witecki, Konrad Czajkowski z ekipy Bank BGŻ. Na początku uciekinierzy uzyskali nieznaczną przewagę i wszystko wskazywało, że odjazd tak dużej grupy nie zakończy się powodzeniem. Próbą likwidacji ucieczki zajęła się ekipa BGŻ, która w odjeździe miała jedynie dwóch kolarzy. Niestety ich praca nie odniosła oczekiwanego rezultatu. Na kolejnych okrążeniach przewaga ucieczki ciągle wzrastała a peleton „jak zaczarowany” nic nie mógł z tym zrobić. Żadna z ekip nie była chętna by zlikwidować ucieczkę. Kiedy przewaga uciekinierów wynosiła ponad 10 minut, było już pewne, że to z tej grupy będzie wyłoniony zwycięzca etapu.

 

Uciekajaca 22 osobowa grupa kolarzy.

Na ostatniej dużej rundzie z uciekającej grupy która zmniejszyła się do 22 kolarzy, zaatakowała trójka kolarzy: Mateusz Taciak, Adam Wadecki i Roman Bronis. Dość szybko uzyskali przewagę nad grupą, która przed wjazdem na małe rundy w Modlinie wynosiła 1 min. 16 sek.

Na małych rundach w Modlinie, uciekająca trójka ciągle jechała razem choć na każdej z rund przewaga ich dość szybko się zmniejszała. Na ostatniej finiszowej rundzie, tuż przed kreską, kiedy trójka uciekinierów szykowała się do finiszu,  jadący przed kolarzami samochód organizatorów znacznie zwolnił szybkość jazdy, co spowodowało, że został „najechany” przez kolarzy powodując spore zagrożenie i zamieszanie wśród trójki. Nie dość, że wybił z rytmu finiszujących kolarzy (najbardziej stracił Mateusz Taciak) to również mógł spowodować bardzo groźny wypadek.

 

 

Z tego zamieszania skorzystał Adam Wadecki, który jako pierwszy minął linię mety zostając zwycięzcą etapu i jednocześnie liderem wyścigu. Drugi był Roman Bronis, a Mateusz Taciak, trzeci.

Pozostali kolarze z uciekającej grupy, stracili do trójki 10 sekund, a przyprowadził ja na metę Sylwester Janiszewski. Peleton zasadniczy przekroczył linię mety ze stratą do zwycięzcy etapu 11 minut.

 

Wyniki 1.etapu, Modlin – Modlin, 180 km

1. Adam Wadecki (BDC MarcPol)        4:14:13
2. Roman Bronis (Dukla Trencin)
3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)
4. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice) – 00:10

14. Nikolay Mihaylov
16. Tomasz Kiendyś
46. Bartłomiej Matysiak – 11:05
53. Grzegorz Stępniak
56. Marek Rutkiewicz
110. Piotr Gawroński