Aktualności

Dookoła Mazowsza – Stępniak poturbowany w kraksie, koszulka lidera dla Białorusina

Siarhiej Papok (Białoruś) został w środę nowym liderem kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza – Lotto Mazovia Tour. Białorusin wygrał drugi etap, z metą w Wysokiem Mazowieckim wyprzedzając dwójkę kolarzy ekipy Bank BGŻ – Błażeja Janiaczyka i Tomasza Smolenia.

Etap przebiegający w wietrznych warunkach stał pod znakiem kraks, które przyczyniły się do podzielenia peletonu. Zwycięzca osiągnął na 184-kilometrowej trasie imponującą przeciętną prędkość 46 km/godz. i w klasyfikacji generalnej wyprzedza Janiaczyka o jedną sekundę.

Na trasie etapu z Wesołej do Wysokiego Mazowieckiego nie brakowało dramatycznych momentów. Silny wiatr spowodował, że peleton dzielił się, a kolarze zostający w tyle ambitnie ścigali czołówkę i w ferworze walki dochodziło do upadków. Najbardziej brzemienna w skutkach kraksa wydarzyła się na około 40 km przed metą. Jadący na czele grupy pościgowej kolarz zaczepił o boczne lusterko zaparkowanego na poboczu motocykla policyjnego z kolumny wyścigowej. Upadając pociągnął za sobą kilkunastu jadący za nim, a kilku zawodników mocno się poturbowała.

Z dalszej jazdy musieli zrezygnować zwycięzca prologu Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol) i zajmujący wysoką lokatę Adam Wadecki (Las Vegas Power Energy Drink). Z dużą stratą dotarł do mety jadący w koszulce lidera Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice).

Poturbowany w kraksie Grzegorz Stępniak. ( źródło: www.cernyjosef.com)

Środowy etap wyścigu Dookoła Mazowsza po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat przekroczył granice Mazowsza i zakończył się na terenach Podlasia. Wysokie Mazowieckie, które po raz pierwszy gościło tak dużą międzynarodową imprezę kolarską przyjęło kolumnę wyścigu niezwykle serdecznie. Miasto przez cały dzień dosłownie żyło tym wydarzeniem, a końcówkę walki na rundach w Wysokiem obserwowało setki kibiców.

 

Wyniki 2. etapu (Warszawa-Wesoła – Wysokie Mazowieckie, 184 km):

1. Siarhiej Papok (Białoruś) – 3:59.35

2. Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ)

3. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ)

4. Robert Radosz (BDC MarcPol)

5. Maksim Wasiliew (Ukraina/ISD Continental)

6. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) – wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja po dwóch etapach:

1. Siarhiej Papok (Białoruś) 7:36.37

2. Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ) strata 1 s

3. Tomasz Smoleń (Bank BGŻ) 3

4. Marcin Sapa (BDC MarcPol) 7

5. Robert Radosz (BDC MarcPol) 8

6. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) – 8