Aktualności

Dubai Tour: Defekt przeszkodził Stępniakowi w finałowym sprincie

Grupa CCC Sprandi Polkowice jechała w czołówce peletonu przez większość 1. etapu Dubai Tour, jednak pech przeszkodził w wywalczeniu miejsca w pierwszej „10”. Defekt na końcowych kilometrach nie pozwolił Grzegorzowi Stępniakowi powalczyć o czołową pozycję na mecie.

Koledzy z ekipy wykonali dziś kawał solidnej roboty. Jechaliśmy w pierwszych rzędach w peletonie przez większość dnia, a w samej końcówce byliśmy jedną z drużyn, która prowadziła grupę. Niestety 6 kilometrów przed metą złapałem gumę i wyłączyło mnie to z walki o pierwszą „10”. Wcześniej koledzy mocno się napracowali, by „dowieźć” mnie na dobrej pozycji, więc miejsca Gregi Bole i Christiana Delle Stelle w pierwszej „20” robią wrażenie. Mi pozostało tylko utrzymać się w grupie do strefy ochronnej, by nie tracić sekund w klasyfikacji generalnej – mówił Grzegorz Stępniak. Słoweniec był najwyżej sklasyfikowanym kolarzem CCC Sprandi Polkowice i zajął 12. lokatę. Włoch był 19. 5 „oczek” niżej zameldował się Maciej Paterski.

Polski sprinter jest wielkim fanem piłki nożnej i podczas prezentacji ekip, która odbyła się dzień przed wyścigiem, miał okazję spotkać jednego z najlepszych piłkarzy w historii, Diego Maradonę, gościa honorowego wyścigu.

Co prawda nie grał on w moim ulubionym Realu Madryt, a w Barcelonie, czy też Napoli, ale i tak to piłkarz legenda. Zdjęcie i spotkanie z nim to coś wyjątkowego – wyjaśnił.

Pierwszy etap rozegrany został w sposób tradycyjny, dla etapów sprinterskich. Na początku oderwała się piątka Enrico Battaglin (Bardiani – CSF Pro Team), Rafael Valls (Lampre – Merida), Vladimir Gusev (Skydive Dubai Pro Cycling Team), Nicolas Lefrancois (Team Novo Nordisk) i Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare). Peleton nie pozwolił im jednak na zbyt wiele i przewaga nigdy nie przekroczyła 2 minut.

Ucieczka została skasowana ok. 20 kilometrów przed metą i wtedy rozpoczęła się rozgrywka ekip sprinterskich. Wzięła w niej udział grupa CCC Sprandi Polkowice, która ustawiła się na czele peletonu ochraniając Grzegorza Stępniaka i przygotowując go do finałowego sprintu. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Mark Cavendish (Etixx-Quick Step), minimalnie pokonując Andrea Guardiniego (Astana) i Elia Vivianiego (Team Sky).

Wyniki 1. etapu Dubai Tour, Dubaj – Dubaj, 145km

1. Mark Cavendish (Etixx-Quick Step)

2. Andrea Guardini (Astana)

3. Elia Viviani (Team Sky)

12. Grega Bole 0:00

19. Christian Delle Stelle

24. Maciej Paterski

66. Łukasz Owsian

73. Adrian Kurek

95. Sylwester Szmyd

111. Jarosław Marycz 0:46

127. Grzegorz Stępniak 0:00