Aktualności

Etoile de Bessèges: Helven zwycięża, Paterski 27.miejsce

Sander Helven (Topsport Vlaanderen-Baloise) został zwycięzca 1.etapu francuskiej etapówki Etoile de Bessèges (kat. UCI 2.1). Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 27. pozycji.

W bardzo trudnych warunkach pogodowych, przy często padającym deszczu i stosunkowo niskiej temperaturze, przyszło się zmagać kolarzom na trasie 1.etapu francuskiej etapówki Etoile de Bessèges (kat. UCI 2.1). Peleton złożony ze 160 kolarzy stanął na starcie w miejscowości Bellegarde i po przejechaniu 154 kilometrów finiszował na mecie w Beaucaire. Trasa pierwszego etapu nie należała do trudnych, gdyż w większości prowadziła po stosunkowo płaskim terenie z niewielkimi wzniesieniami na których organizatorzy umiejscowili dwie górskie premie kat.2. Na ostatnich kilometrach przed metą, kolarze pokonywali cztery krótkie, 6,6 kilometrowe rundy.

Po przejechaniu około 10 kilometrów trasy, podczas jednego z licznych ataków z peletonu udało się odjechać grupie sześciu kolarzy. Wśród uciekinierów znaleźli się: Benoît Jarrier (Bretagne-Séché Environnement), Laurens De Vreese (Wanty-Groupe Gobert), Michael Goolaerts (Vérandas Willems), Sander Helven (Topsport Vlaanderen-Baloise), Boris Dron (Wallonie-Bruxelles) i Marcus Christie (An Post-ChainReaction). Nieco „uśpiony” i jadący zachowawczo peletonem zlekceważył uciekinierów, co spowodowało, że przewaga grupy dość szybko zaczęła wzrastać. Na pierwszej górskiej premii, Côte de la Tour, zlokalizowanej na 39 kilometrze trasy, peleton tracił do harcowników już 8 min. 45 sek.

Na dalszych kilometrach trasy przewaga uciekającej grupki powoli ulegała zmniejszaniu a w peletonie ciągle nie mogła zawiązać się koalicja która by definitywnie zlikwidowała ucieczkę. Liczono zapewne, że ucieczkę uda się zlikwidować na ostatnich rundach przed metą.

Na ostatnich kilometrach trasy, mocno do pracy włączyły się ekipy posiadające w swoich składach sprinterów (Lotto-Belisol, FDJ fr., Team Giant-Shimano) licząc, że doprowadzą do finiszu z całego peletonu. Niestety, pogoń za uciekającą szóstka okazała się spóźniona i walkę o etapowe zwycięstwo stoczyli między sobą harcownicy.

Po zwycięstwo etapowe sięgnął Sander Helven z ekipy Topsport Vlaanderen-Baloise, pokonując Laurensa De Vreese (Wanty-Groupe Gobert) i Benoîta Jarriera (Bretagne-Séché Environnement).

Ze stratą 7 sek. do zwycięzcy, peleton na metę etapu przyprowadził John Degenkolb z Team Giant-Shimano zajmując tym samym 7. miejsce. Pierwszym z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice który minął linię mety okazał się Maciej Paterski. Zajął 27. miejsce.

Wyniki 1.etapu, Bellegarde – Beaucaire, 154 km;

1. Sander Helven (Topsport Vlaanderen-Baloise) 3:27:02

2. Laurens De Vreese (Wanty-Groupe Gobert)

3. Benoît Jarrier (Bretagne-Séché Environnement).

27. Maciej Paterski 0:22

54. Łukasz Owsian

64. Davide Rebellin

141. Adrian Kurek 8:31

145. Jacek Morajko

147. Branislau Samoilau

148. Mateusz Taciak1

49. Adrian Honkisz

info: A.Dyszyński