Aktualności

Florian Senechal zwycięzcą Memoriału Henryka Łasaka

W sprinterskim pojedynku, po zwycięstwo w 15 edycji Memoriału Henryka Łasaka sięgnął kolarz ekipy Etixx-Ihned, Florian Senachal. Na mecie w Suchej Beskidzkiej pokonał Polaków: Kamila Gradeka (BDC MarcPol) i Pawła Cieślika (Bank BGŻ).

Sucha Beskidzka po raz piętnasty przywitała peleton kolarski gdzie tradycyjnie z suskiego rynku kolarze wyruszyli na trasę wyścigu by walczyć o zwycięstwo w Memoriale Henryka Łasaka. Po upalnych dniach jakie panowały w ostatnim tygodniu pogoda radykalnie się zmieniła, zrobiło się nieco chłodniej (ku zadowoleniu kolarzy) a niewielki przelotny deszczyk wcale nie przeszkadzał kolarzom w rywalizacji na trasie.

Na stracie wyścigu stanęło 21 ekip kolarskich z Polski i zagranicy, co sprawiło, że peleton kolarski liczył prawie 150 kolarzy. Przed kolarzami była do pokonania trasa długości 178,9 kilometra podzielona na 5 małych i 4 duże rundy.

Ściganie kolarze rozpoczęli od pokonywaniu małych, 3,5 kilometrowych rund, które prowadziły ulicami Suchej Beskidzkiej. Już od samego startu kolarze „ostro” ruszyli na trasę. Na krętych uliczkach, peleton mocno się naciągał a na przedzie co jakiś czas próbowali skoków liczni śmiałkowie. Kiedy kolarze opuszczali zabudowania Suchej Beskidzkiej i wjeżdżali na pierwszą z dużych rund, peleton jechał razem, ale ataki ciągle nie ustawały. Mimo to, nikomu nie udawało się na dłużej odjechać z peletonu.

Pierwsza większą akcję zainicjował Nikolay Michaylov (CCC Polsat Polkowice) z którym odjechała grupka kilku kolarzy. Uzyskali co prawda kilkudziesięciosekundową przewagę, lecz peleton nie był skłonny odpuścić uciekinierom i dość szybko zlikwidował odjazd.
W drugim odjeździe, który zawiązał się na podjeździe pod Tarnawę Górną, zabrała się grupka kolarzy a w niej m.in. znaleźli się Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), Artur Detko ( Las Vegas Power Energy Drink), Paweł Bernas (BDC MarcPol), Dariusz Batek (Bank BGŻ Team). Ucieczka nie miała zbyt dużo szczęścia, gdyż po uzyskaniu kilkusekundowej przewagi nad peletonem, uciekinierów zatrzymał zamknięty przejazd kolejowy. Peleton wykorzystał zaistniałą sytuacje i niechybnie wchłonął uciekinierów.

Najbardziej spektakularny odjazd całego wyścigu zawiązał się na trzeciej dużej rundzie. Wówczas z peletonu odjechała grupa 13 kolarzy a wśród nich byli m.in. Polacy: Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice), Paweł Cieślik (Bank BGŻ Team), Jarosław Rębiewski (Las Vegas Power Energy Drink), Kamil Gradek i Leszek Pluciński (BDC MarcPol), Jakub Kaczmarek (Wibatech) i Piotr Skarżyński (Reprezentacja Polski U23). Ucieczka narzuciła bardzo mocne tempo i dość szybko uzyskała przewagę nad peletonem, która w pewnym momencie wynosiła ponad 5 minut. Tak wysokiego tempa nie wszyscy w ucieczce dotrzymywali i na ostatnia rundę ucieczka wjechała w nieco zmniejszonym składzie. Do czołowej grupy „przeskoczył” Josef Cerny (CCC Polsat Polkowice) i wówczas czołowa grupa liczyła ośmiu kolarzy.

Na ostatnim podjeździe w Tarnawie Górnej zaatakowali Gradek, Cieślik i Senechal. Zdołali odjechać na kilkanaście sekund a w pogoń za nimi ruszyli: Łukasz Owsian i Josef Cerny (CCC Polsat Polkowice).

Kiedy rozpoczęliśmy zjazd z góry – relacjonuje Josef Cerny, byliśmy pewni, że razem z Łukaszem zdołamy dojechać do uciekającej trójki. Byli w zasięgu naszego wzroku. Jechaliśmy dość ostro i wówczas na jednym z zakrętów wpadłem w poślizg i „wyniosło” mnie nieco z trasy. Na szczęście nic groźnego się nie stało – zaliczyłem kolejne, niewielkie kolarskie „szlify”. Zanim zdołałem się podnieść i wsiąść na rower upłynęły cenne sekundy. Dojechałem do Łukasza i razem dalej próbowaliśmy dojść trójkę uciekinierów. Niestety zabrakło nam 30 sekund – zakończył Cerny.

Na metę w Suchej Beskidzkiej wjechała trójka kolarzy spośród których najszybszym okazał się Florian Senechal. Pokonał w sprinterskim pojedynku Kamila Gradka i Pawła Cieślika. Czwarty na mecie zameldował się Łukasz Owsian, a za nim Josef Cerny (obaj CCC Polsat Polkowice). Stracili do zwycięzcy 36 sekund.

Wyniki 15. Memoriału Henryka Łasaka (Sucha Beskidzka, 179 km):

1. Florian Senechal (Francja/Etixx-Ihned) 4:14.53

2. Kamil Gradek (BDC MarcPol)

3. Paweł Cieślik (Bank BGŻ) obaj ten sam czas

4. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) strata 36 s

5. Josef Cerny (Czechy, CCC Polsat Polkowice) ten sam czas

19. Bartłomiej Matysiak 4:15

88. Tomasz Kiendyś

96. Nikolay Mihaylov

106. Paweł Charucki

112. Marek Rutkiewicz

114. Grzegorz Stępniak