Aktualności

Giro di Padania: Vincenzo Nibali wygrywa wyścig, Rutkiewicz na 32 miejscu

Carlos Betancur (Acqua & Sapone) został zwycięzcą, piątego etapu wyścigu Giro di Padania. Na ostatnim etapie bardzo aktywnie w ucieczce jechał Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

Piąty etap wyścigu prowadził z miejscowości Acqui Terme do Frabosa Soprana i miał 174,2 kilometrów długości. Trasa etapu w większości prowadziła po pagórkowatym terenie z metą usytuowaną również na niewielkim podjeździe. W końcówce znajdowały się dwie górskie premie w San Giacomo oraz Prato Nevoso.

Już na około 40 kilometrze trasy z peletonu odjechała kilkunastoosobowa grupka kolarzy w w składzie: Serpa Perez (Androni), Hondo (Lampre-ISD), Napolitano (Acqua&Sapone), Taborre (Acqua&Sapone), Vila Errandone (Utensilnord), Colbrelli (Colnago-CSF), Mazzanti (Farnese), Mugerli (Adria Mobil), Cominelli (Team Idea), Laverde (Coldeportes), Waeytens (Topsport) oraz triumfator tegorocznej BGŻ ProLigi – Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

Polak był jednym z najwyżej sklasyfikowanych zawodników w tym odjeździe i peleton dość niechętnie chciał odpuścić tę akcję. Niestety na ostatnich, najcięższych 50 kilometrach czołówka była wyraźnie wolniejsza od grupy faworytów, która porwała się na podjazdach.
Najlepsi doskoczyli do harcowników, choć Rutkiewicz został złapany jako jeden z ostatnich.

Etap ostatecznie wygrał młody Kolumbijczyk Carlos Betancur, dla którego to drugie zwycięstwo w sezonie. Pokonał Davide Rebellina (Meridiana) oraz Matteo Rabottini`ego (Farnese-Selle Italia). Pecha w końcówce miał lider wyścigu – Vincenzo Nibali, któremu spadł łańcuch, lecz nie przeszkodziło mu to w odniesieniu końcowego triumfu.

Najlepiej z Polaków pojechał dziś Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale) który zajął 33 miejsce, natomiast Marek Rutkiewicz minął linie mety na 55 pozycji.

W klasyfikacji generalnej wyścigu, Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) pokonał zawodników zespołu Androni-Giocatolli, Riccardo Chiariniego oraz Franco Pellizottiego.
Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) został najwyżej sklasyfikowanym z Polaków zajmując w „generalce” ostatecznie 32. miejsce.

Wyniki 5.etapu, Acqui Terme – Frabosa Soprana, 174,2 km

1. Carlos Alberto Betancur Gomez (Acqua&Sapone) 4:31:14
2. Davide Rebellin (Meridiana) 0:01
3. Matteo Rabottini (Farnese-Selle Italia) 0:03

55. Marek Rutkiewicz 13:19
56. Łukasz Owsian
76. Tomasz Kiendyś 22:10
82. Piotr Gawroński
83. Mateusz Taciak
84. Bartłomiej Matysiak
85. Grzegorz Stępniak
DNF Nikolay Mihaylov

Klasyfikacja generalna:

1. Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) 22:33:52
2. Riccardo Chiarini (Androni–Giocatolli 0:40
3. Franco Pellizotti (Androni–Giocatolli) 0:44

32. Marek Rutkiewicz 16:37
49. Łukasz Owsian 24:54
65. Bartłomiej Matysiak 33:12
79. Tomasz Kiendyś 43:21
82. Mateusz Taciak 44:05
86. Grzegorz Stępniak 44:35
93. Piotr Gawroński 51:28

źródło: naszosie.pl