Aktualności

Giro d’Italia: Hirt coraz wyżej w generalce po 15.etapie

Jan Hirt awansował o kolejne dwa miejsca, na 18. Pozycję w klasyfikacji generalnej, po 15.etapie Giro d’Italia.

Info: Etap 15, 21 maja, Valdengo – Bergamo, 199km

Trasa: pofałdowana (premia 2. i 3.kategorii pod koniec etapu)

T15_Bergamo_alt

Przebieg rywalizacji

Profil tego etapu faworyzował uciekinierów, więc wielu kolarzy chciało załapać się do ucieczki dnia. Na początku sztuka ta udała się piątce – Dries Devenyns (Quick-Step Floors), Moreno Hofland (Lotto Soudal), Jan Barta (Bora – Hansgrohe),  Jeremy Roy (FDJ) i Eugert Zhupa (Wilier Triestina – Selle Italia). Peleton nie był jednak usatysfakcjonowany składem tej grupki i przez kilkadziesiąt kilometrów prowadził zażartą pogoń. Tempo przez pierwsze dwie godziny było niezwykle wysokie, gdyż średnia prędkość przekraczała grubo 50km/h.

Różnica utrzymywała się przez długi czas na poziomie 30 sekund, aż w końcu na półmetku prowadzący zostali doścignięci. Rozpoczęły się nowe ataki, ale ponownie nikogo nie odpuszczano. Dopiero 85km przed metą uformowała się nowy, 10-osobowy odjazd. Gaviria, Deignan, Moreno, Battaglin, Janse van Rensburg, Dilier, Barbin, Molard, Shalunov, Petilli otrzymali „zielone światło”, uzyskując ok. 2 minuty przewagi.

Na pierwszej kategoryzowanej górze tego dnia – Miragolo San Salvatore (kat. 2), ucieczka się rozsypała i na szczycie w czołówce zameldowali się tylko Jacques Janse van Rensburg (DImension Data), Philip Deignan (Team Sky)i Rudy Molard (FDJ).  Później dołączyli do nich przeskakujący z kurczącego się peletonu Luis Leon Sanchez (Astana) i Pierre Rolland (Cannondale), ale piątka ta miała wtedy już tylko 50 sekund przewagi.

Kwintet został doścignięty na ostatnim wzniesieniu tego etapu, w Bergamo, 3,5km przed metą, gdy czołowi górale wyścigu zaczęli „skakać” pod górę. W wyniku tych akcji wyłoniła się 8-osobowa czołówka z większością faworytów generalki. Z niej najszybszy był Bob Jungels (Quick Step Floors), a pokonał on Nairo Quintanę (Movistar Team ) i Thibault Pinot (FDJ).

Jan Hirt stracił kontakt z czołówką dopiero w Bergamo, nie będąc w stanie odpowiedzieć na przyspieszenia rywali. Zameldował się na mecie na 26. miejscu, 40 sekund za zwycięzcą. Awansował on o kolejne dwa „oczka” w generalce, na 18., po wycofaniu się z wyścigu Tanela Kangerta (Astana) i poniesieniu dużych stratach czasowych przez Simone Petilli (UAE Team Emirates).

Tom Dumoulin (Team Sunweb) zachował koszulkę lidera.

Wyniki