Aktualności

Giro d’Italia: Mihaylov najwyżej z „pomarańczowych”, Bole stracił po kraksie

Nikolay Mihaylov był najwyżej sklasyfikowanym kolarzem CCC Sprandi Polkowice, na 18. etapie Giro d’Italia. Belg, Philippe Gilbert okazał się najlepszy na kolejnym, ciężkim odcinku włoskiego Grand Touru. 

Profil etapu odpowiadał uciekinierom i była to dla nich ostatnia okazja na zwycięstwo etapowe. Z tego powodu, wielu kolarzy próbowało załapać się do ucieczki. Ataki rozpoczęły się tuż po starcie. Trwały przez pierwsze 40 kilometrów, aż uformowała się 14-osobowa czołówka. Jechali w niej Chad Haga (Giant Alpecin), Davide Villella (Cannondale Garmin), Matteo Busato (SouthEast), Pieter Weening (Orica GreenEdge), Damiano Cunego (Nippo Fantini), Roberto Ferrari (Lampre Merida), Sylvain Chavanel (IAM), David De La Cruz (Etixx Quick Step), Philippe Gilbert (BMC Racing) Amael Moinard (BMC Racing), Francesco Manuel Bongiorno (Bardiani CSF), Maxim Belkov (Katusha), Kanstantsin Siutsou (Sky) i Rinaldo Nocentini (AG2r La Mondiale).  Także Jesus Herrada (Movistar) i Fabio Felline (Trek) chcieli przeskoczyć do prowadzących, ale ich strata była za duża i musieli wrócić do peletonu.

Ferrari i Cunego, którzy jechali na czele, brali udział w kraksie, w którą zamieszany był także motocykl. Pierwszy z nich nie odniósł poważniejszych obrażeń i próbował nawet dogonić grupkę, ale drugi musiał wycofać się z dalszej jazdy.

Ostatecznie, w ucieczce dnia znalazło się 12 kolarzy. Wypracowali sobie prawie 13 minut przewagi, a różnicę tę odnotowano 53 kilometry przed metą. Już wtedy można się było spodziewać, że zwycięzca zostanie wyłoniony z tej grupki.

Ok.50 kilometry przed metą w peletonie miała miejsce kolejna kraksa. Wziął w niej udział Grega Bole. Słoweniec uszkodził sobie bark, ale postanowił kontynuować jazdę.

Na jedynym premiowanym podjeździe tego dnia (Monte Ologno, 10,4km, 9% śr., 13% max, kat.1), czołówka się podzieliła, a z grupy zasadniczej niespodziewanie wystrzelił Alberto Contador. Hiszpan szybko uzyskał przewagę i na szczycie zameldował się 7:40 za prowadzącą czwórką – Siutsou, De la Cruz, Moinard, Bongiorno – i 1 minutę przed grupą pościgową (bez kolarzy CCC Sprandi Polkowice).

Na zjeździe do mety Nocentini, Gilbert, Chavanel i Bursato dołączyli do czołówki. Gilbert długo nie czekał ze swoim atakiem i chwilę później ruszył. Utrzymał swoje prowadzenie do samej mety i sięgnął po drugi etapowy triumf w tegorocznym Giro d’Italia. Przyjechał 47 sekundy przed drugim Bongiorno i 1:01 przed trzecim Chavanelem. Lider, Alberto Contador zameldował się 6:05 za zwycięzcą 1:13 przed jego największymi rywalami w klasyfikacji generalnej.

Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem z CCC Sprandi Polkowice, na 18.etapie, był Nikolay Mihaylov. Zajął on 36.miejsce (14:45 straty). Pomimo upadku, do mety udało się dojechać Bole, najwyżej sklasyfikowanemu zawodnikowi „pomarańczowej” ekipy. Aktualnie plasuje się na 41. pozycji.