Aktualności

Giro d’Italia: Po ostatnim górskim etapie Hirt 12. w generalce

Po ostatnim górskim etapie Giro d’Italia, Jan Hirt zbliżył się do czołowej “10” klasyfikacji generalnej. W Asiago zajął 11.miejsce i awansował na 12.pozycję w ogólnym zestawieniu.

Info: Etap 20, 27 maja, Pordenone – Asiago, 190km

Trasa: etap górski (Monte Grappa – 24,1km, avg. 5,3%, max. 11%, kat.1, Foza – 14km, 7%, max. 11%, kat. 1)

T20_Asiago_alt

Przebieg zmagań

6-osobowa ucieczka oderwała się na początku etapu. Jechali w niej Dylan Teuns (BMC), Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Matthieu Ladagnous (FDJ), Dries Devenyns (Quick Step Floors), Maxim Belkov (Katusha Alpecin) i Filipo Pozzato (Wilier Triestina – Selle Italia). Przez pewien czas zażarcie gonił ich peleton, gdyż kilka ekip też chciało mieć swojego przedstawiciela w odjeździe.

W końcu grupa zasadnicza odpuściła i pozwolił uciekinierom na uzyskanie 8-minutowego zapasu. Został on zdecydowanie zredukowany na podjeździe pod Monte Grappa, gdy tempo w głównej grupie mocno wzrosło. Jan Hirt na początku wzniesienia był mocno wspierany przez kolegów z ekipy, jadących w czołówce grupy.

Im bliżej było szczytu tym peleton się coraz mocniej kurczył. Jan Hirt miał chwilowe problemy, ale zdołał dołączyć do czołówki, jeszcze przed szczytem. Jako pierwszy na nim zameldował się Devenyns, a chwilę później Teuns. Na zjazdach duet ten się połączył. Zjechała się też grupa z liderem i Hirtem, tworząc ok. 45-osobowy peletonik, który u podnóża decydującego wzniesienia tracił 2:40 do prowadzącej dwójki.

Jan Hirt nie miał zamiaru odpuścić ostatniego górskiego etapu tegorocznego Giro d’Italia i pokonał zdecydowaną większość ostatniego podjazdu z najlepszymi. Nie zdołał co prawda ruszyć za Vincenzo Nibalim (Bahrain-Merida), Nairo Quintaną (Movistar), Thibault Pinot (FDJ), Ilnurem Zakarinem (Karusha Alpecin) i Domenic Pozzovivo (Ag2R), ale utrzymał się w grupce z Tomem Dumoulinem (Team Sunweb) i wjechał na metę na wysokim 11.miejscu. Awansował w ten sposób o kolejne dwa miejsca w generalce, na 12. (po wycofaniu się z wyścigu Stevena Kruijsvijka i wyprzedzając Maxima Monforta).

Wygrał Pinot przed Zakarinem i Nibalim. Nairo Quintana utrzymał prowadzenie w wyścigu i będzie bronił koszulki lidera na ostatnim etapie, ok. 30-kilometrowej jeździe na czas.  Przystąpią do niej wszyscy „pomarańczowi”.

Wyniki