Aktualności

Giro d’Italia: Ponzi 21. na ostatnim sprinterskim etapie

Simone Ponzi i Jan Tratnik uplasowali się w czołowej „25” na 13. etapie Giro d’Italia. 

Info: Etap 13, 19 maja, Reggio Emilia – Tortona, 167km

Trasa: płaska

T13_Tortona_alt

Przebieg rywalizacji

Ucieczka dnia została uformowana po zaledwie kilku atakach. Peleton pozwolił na odjazd czwórce – Pavel Brutt (Gazprom – Rusvelo), Matej Mohoric (UAE Team Emirates), Vincenzo Albanese (Bardiani CSF) i Johann Van Zyl (Dimension Data). Ten ostatni nie zagrzał jednak w tej grupce zbyt długo miejsca, gdyż jego drużyna nakazała mu, by poczekał na swoich kolegów z ekipy i resztę stawki.

Uciekinierzy świadomi byli tego, że będzie im niezwykle ciężko ograć grupę zasadniczą, więc starali się zachować jak najwięcej sił. Z tego powodu ich przewaga nigdy nie przekroczyła 3 minut.

Prowadząca trójka została stosunkowo wcześnie doścignięta, 22 kilometry przed metą. Od tego momentu peleton jechał już razem, choć nie brakowało momentów, w których pojawiało się ryzyko porwania grupy na silnym wietrze. „Pomarańczowi” jechali uważnie, upewniając się, że szybcy Maciej Paterski i Simone Ponzi są na dobrych pozycjach do sprintu, a najwyżej sklasyfikowany w generalce Jan Hirt nie zostanie z tyłu.

Jak się później okazało wiatr nie odegrał większej roli w przebiegu zmagań i sprint wyłonił zwycięzcę etapowego. Po raz czwarty w tym wyścigu został nim Fernando Gaviria (Quick Step Floors), pokonując Sama Bennetta (Bora-Hansgrohe) i Jaspera Stuyvena (Trek – Segafredo).

Simone Ponzi był najszybszym z kolarzy CCC Sprandi Polkowice, finiszując na 21. miejscu. Zaraz za nim zameldował się Jan Tratnik.

Jan Hirt awansował o kolejne oczko w generalce (po wycofaniu się Gerainta Thomasa), na 20.pozycję, a Tom Dumoulin (Team Sunweb) zachował koszulkę lidera.

Wyniki