Grody: Marek Rutkiewicz v-ce liderem wyścigu

Zwycięzcą 1. etapu wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich” został kolarz ekipy Adria Mobil, Marko Kump. Na mecie w Złotoryi wyprzedził Marka Rutkiewicza (CCC Polsat Polkowice) i Lucę Dodiego, który prze większość etapu jechał w ucieczce.

Pierwszy etap wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich prowadził z Jawora do Złtoryi a jego dystans wynosił prawie 162 kilometry. Nie był to łatwy etap, gdyż na jego trasie znajdowały się cztery górskie premie 1 kategorii a każdy z kolarzy który startował w Grodach wie co oznacza podjazd pod Kapelę a następnie trzykrotnie Podgórki.

Tuż po starcie peletonu z Jawora, na 8. kilometrze trasy, znajdowała się jedyna podczas tego etapu lotna premia. Wygrał ją Thomel z Team NSP, a Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na trzeciej pozycji. Kiedy kolarze zaczęli podjeżdżać pod Chełmiec, z peletonu nastąpiły pierwsze ataki. W jednym z nich odjechała dwójka kolarzy: Luca Dodi (Adria Mobil) i Rene Hooghiemster (NSP-Ghost). Peleton niezbyt skory do likwidacji ucieczki „odpuścił” kolarzom, którzy dość szybko uzyskali przewagę nad grupą. Na pierwszej górskiej premii na Kapeli, którą wygrał Hooghiemster, uciekająca dwójka miała już prawie 6-minutową przewagę. Przewaga ciągle wzrastała a kiedy po raz drugi kolarze pokonywali podjazd w Podgórkach wynosiła ona 9,16 min. W peletonie ciągle nie było porozumienia która z ekipy ma wziąć na siebie ciężar pogoni za uciekinierami. Dopiero na ostatnim podjeździe w Podgórkach, gdzie ostro do pracy wzięli się kolarze ekipy Adria Mobil wspomagani przez CCC Polsat Polkowice, przewaga zaczęła maleć. Mocne tempo spowodowało porwanie peletonu na mniejsze grupki. Za uciekającą dwójką, ze strata około 5 minut podążała 25 osobowa grupka kolarzy. Ponieważ do mety w Złotoryi pozostało niecałe 40 kilometrów a trasa prowadziła po zjazdach, grupa zasadnicza coraz mocniej naciskając na pedały, zaczęła zbliżać się do uciekającej dwójki.

Dariusz Batek „przyprowadza” peleton na kolejną górską premię w Podgórkach.

Na ostatnich kilometrach trasy, już na ulicach Złtoryi, dalej samotnie do mety podążał Włoch Luca Dodi, który wcześniej zostawił Niemca Hooghiemstera i wydawało się, że to on zostanie zwycięzcą etapu.  Niestety, rozpędzona grupa pościgowa zdołała go dojść tuż przed kreską. Na ostatnich metrach zaatakował Marco Kump i o to on został zwycięzcą etapu. Włocha  wyprzedził również Marek Rutkiewicz który minął linie mety na drugiej pozycji.  Luca Dodi zajął trzecie miejsce.

Ostatnie metry finiszu na mecie w Złotoryi.

74. Dariusz Batek                    1:44

Liderem wyścigu jest Marko Kump, który wyprzedza Marka Rutkiewicza o 7 sek. Na trzecim miejscu jest Luca Dodi ze stratą 12 sekund do lidera.Czwarte miejsce zajmuje Grzegorz Stępniak – 15 sek. straty.

Jutro, w sobotę 5.05.br, zostaną rozegrane dwa etapy. Przed południem zostanie przeprowadzona  jazda indywidualna na czas na 32 kilometrowej trasie Polkowice – Targówek-Polkowice a po południu 78-kilometrowy wyścig ze startu wspólnego wokół Polkowic.