Aktualności

Grody Piastowskie: 2.miejsce Davide Rebellina na mecie w Dzierżoniowie

Grega Bole (Vini Fantini Nippo) został zwycięzcą 1.etapu wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na drugim miejscu finiszował Davide Rebellin.

Od królewskiego etapu ze startem w Świdnicy i metą w Dzierżoniowie, rozpoczęła się 49 edycja wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Tego pierwszego dnia kolarze mieli do pokonania 157 kilometrów trasy a na niej aż siedem górskich premii z podjazdami na przełęcze: Walimską, Srebrnogórską, Jugowską, Woliborską i Sokolą.


Przed prezentacja ekipy na starcie 1.etapu w Świdnicy.

Już na początkowych kilometrach trasy, kiedy peleton opuścił Świdnicę rozpoczęły się pierwsze próby ataków. Rozpoczęli je kolarze ekipy „pomarańczowych” a pierwszym który zaatakował był Maciek Paterski. Nie utrzymał się zbyt długo na przedzie i po niedługim czasie został „złapany” przez peleton. Udany odjazd 10-osobowej grupy kolarzy został zainicjowany również przez kolarzy CCC a w szczególności przez Bartka Matysiaka jadącego w złotej koszulce lidera wyścigu. Na podjeździe pod pierwszą górską premię w Modliszewicach odjechali: Bartłomiej Matysiak i Łukasz Owsian (obaj CCC Polsat Polkowice), Paweł Brylowski (ActiveJet Team), Paweł Bernas i Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol Team), Gutierrez Zaballa (Christina Watches – Kuma), Alessandro Bisolti (Vini Fantini – Nippo – De Rosa), Morata Cuadros (Etixx), Yuriy Vasyliv (Team Stolting) i Florian Schipflinger (Tirol Cycling Team). Uciekająca grupa zdołała dość szybko zdobyć 3-minutowa przewagę, lecz peleton, który został dość mocno przetrzebiony na podjeździe pod przełęcz Walimską, mimo to stopniowo niwelował przewagę ucieczki. Ostatecznie uciekinierzy zostali złapani na zjazdach w okolicach Ząbkowic Ślaskich.Podjazd kolarzy pod przełęcz Srebrnogórską dokonał kolejnych podziałów w peletonie i zainicjował ataki „pomarańczowych”. Znowu zaatakował Maciek Paterski a z nim razem Łukasz Owsian. Między sobą podzielili punkty na górskiej premii i przez kolejnych kilkanaście kilometrów trasy jechali razem, mocno ścigani przez uszczuplony peleton. Bardzo aktywny podczas całego dzisiejszego etapu był Bartek Matysiak. Wielokrotnie inicjował ucieczki i wygrał dwie spośród trzech lotnych premii.

O losach etapowego zwycięstwa zdecydowała ucieczka, która zawiązała się na 125 kilometrze trasy, na podjeździe pod przełęcz Jugowską. Do tego odjazdu, który również zainicjowali kolarze CCC zabrało się aż trzech kolarzy „pomarańczowych”. Byli to: Mateusz Taciak, Davide Rebellin i Marek Rutkiewicz, a także Silvio Herklotz (Stölting), Jan Hirt (Etixx) oraz Antonio Santoro (Meridiana), Grega Bole (Vini Fantini Nippo) i Josef Benetseder (Tirol Cycling Team).

Atak był tak silny, że 8-osobowa grupa dość szybko uzyskała przewagę, która sięgnęła około 1,5 minuty. Mimo, że z tyłu mocno pracowali kolarze BDC MarcPol, ucieczka dojechała do mety i kolarze miedzy sobą rozegrali finisz.

Zwycięzca 1.etapu wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich został Grega Bole (Vini Fantini Nippo). W sprinterskim pojedynku pokonał Davide Rebellina (CCC) i Josefa Benetsedera (Tirol Cycling Team).

Liderem wyścigu został Grega Bole i na jutrzejszym, drugim etapie będzie jechał w złotej koszulce.


Finisz na mecie 1.etapu w Dzierżoniowie.

Wyniki 1.etapu, Świdnica – Dzierżoniów, 157 km;

1. Grega Bole (Vini Fantini Nippo) 04:02:18

2. Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice)

3. Josef Benetseder (Tirol Cycling Team)

5. Marek Rutkiewicz

7. Mateusz Taciak

11. Jarosław Marycz 0:42

16. Tomasz Marczyński

39. Łukasz Owsian 5:00

42. Bartłomiej Matysiak

49. Maciej Paterski

 

info + foto: A.Dyszyński