Aktualności

Grody Piastowskie: Rebellin wygrywa ostatni etap, Barta cały wyścig

Włoch Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) wygrał w Złotoryi czwarty, ostatni etap wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Triumfatorem całego wyścigu został Czech Jan Barta (NetApp Endura).

Ostatni etap, z Jawora do Złotoryi z czterema górskimi premiami na Kapeli i Podgórkach, przebiegał pod znakiem ataków na pozycję lidera. Na początkowych kilometrach trasy zaatakowała piątka kolarzy: Jacek Morajko i Adrian Kurek (obaj CCC Polsat Polkowice), Jiri Polnicky (Author Baukchnet), Łukasz Bodnar (Bank BGZ Team) i Robert Radosz (BDC-MarcPol Team). Wypracowali przewagę sięgającą prawie 5 minut. Team NetApp-Endura kontrolował jednak przebieg rywalizacji i nie pozwalał by takie ucieczki miały miejsce.

Ucieczka piątki kolarzy z Jackiem Marajko i Adrianem Kurkiem podjeżdża pod górską premię na Kapeli.

Na pierwszym podjeździe w Podgórkach przewaga uciekinierów znacznie się zmniejszyła aż w końcu została zlikwidowana. Z peletonu atakować zaczęli kolarze CCC Polsat Polkowice, Jarosław Marycz i Marek Rutkiewicz, który w pewnym momencie prowadził samotnie.

Peleton kolarski podjeżdża na górska premię w Podgórkach.

Bartek Matysiak i Davide Rebellin.

 

Na ostatnich kilometrach etapu zaatakowali: Paweł Bernas (BDC MarcPol) i Łukasz Wiśniowski (Etixx – Ihned). Wszystkie akcje zakończyły się niepowodzeniem i na brukowany, prowadzący pod górę finisz wjechał cały peleton. W tych warunkach bezkonkurencyjny był Davide Rebellin, wyprzedzając Czecha Aloisa Kankovsky’ego i Bartosza Huzarskiego.

W czołowej dziesiątce znaleźli się lider wyścigu, Jan Barta i Marek Rutkiewicz.

Finisz Davide Rebellina na mecie 4.etapu w Złororyi.

Przebieg wyścigu potwierdził, że zagraniczni zawodnicy przyjechali do Polski z zamiarem walki o czołowe pozycje w końcowej klasyfikacji. Na dobrą sprawę jedynie ekipa CCC Polsat Polkowice usiłowała przeciwstawić się gościom i od początku do końca atakowała. Nie udało się im jednak zgubić Jana Barty, mocno wspieranego przez drużynę NetApp z Bartoszem Huzarskim na czele.

Warto także odnotować dwa pierwsze w tym sezonie i jednocześnie w barwach polkowickiej drużyny, zwycięstwa 42-letniego Włocha Davide Rebellina. Zadebiutował on w Grodach na polskich szosach, bowiem w kwietniu zrezygnował z udziału w Ślężańskim Mnichu z uwagi na bardzo trudne warunki atmosferyczne. Specjalista od klasyków pokazał, że pomimo wieku doskonale czuje się na tego typu pagórkowatych etapach i zakończył wyścig na drugiej pozycji, z dwoma zwycięstwami etapowymi.

Jestem bardzo zadowolony z tego pierwszego mojego startu w Polsce w ekipie CCC Polsat Polkowice – powiedział na mecie etapu w Złotoryi Davide Rebellin. Dwa zwycięstwa etapowe które odniosłem są wynikiem pracy całego zespołu. Zwycięstwo na pierwszym etapie w bardzo trudnych warunkach pogodowych pokazało, że ekipa potrafi jeździć zespołowo. Dzisiejsze zwycięstwo w jakże innych warunkach pogodowych, w cieple i słońcu również bardzo cieszy, choć pozostaje mały niedosyt, że nie zdołaliśmy pokonać Jana Barta. Dzisiaj był po prostu lepszy – zakończył Davide Rebellin.

Bartłomiej Matysiak wywalczył koszulkę najlepszego „górala” a ekipa CCC Polsat Polkowice została najlepszą ekipą wyścigu.

Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich, był czwartym w tym sezonie wyscigiem z cyklu BGŻ ProLigi. Liderem rankingu BGŻ ProLigi pozostał nadal Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), utrzymując minimalną przewagę punktową nad kolegą z zespołu Mateuszem Taciakiem.
Wyniki czwartego etapu, Jawor – Złotoryja, 161 km,

1. Davide Rebellin (Włochy – CCC Polsat Polkowice) – 4:02.45

2. Alois Kankovsky (Czechy – ASC Dukla Praha)

3. Bartosz Huzarski (NetApp Endura)

 

9. Marek Rutkiewicz

22. Mateusz Taciak

25. Jarosław Marycz

28. Bartłomiej Matysiak

32. Tomasz Kiendyś

33. jacek Morajko

74. Adrian Kurek 1:13

 

Końcowa klasyfikacja 48. wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich: 

1. Jan Barta (Czechy – NetApp Endura)                  11:53.47

2. Davide Rebellin (Włochy – CCC Polsat Polkowice)     0:12

3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)                   0:18

4. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)                 0:33

 

10. Jarosław Marycz         2:16

11. Jacek Morajko           2:29

30. Tomasz Kiendyś        5:55

35. Adrian Kurek             7:52

51. Bartłomiej Matysiak  11:51

 

źródło: bgzproliga + własna