Aktualności

Grody Piastowskie: Rebellin zwycięża i zostaje liderem

Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) został zwycięzcą 1.etapu wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Na mecie w Dzierżoniowie pokonał kolegę klubowego Marka Rutkiewicza i Bartosza Huzarskiego (NetApp-Endura).

Pierwszy etap 48. Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich rozpoczął się od „królewskiego” etapu ze startem w Świdnicy i metą w Dzierżoniowie. Kolarze mieli do pokonania dystans 161,7 km, na trasie którego umiejscowiono aż dziewięć górskich premii w tym pięć kat.1 (przełęcz Walimska i Jugowska) i cztery kat. 2 ( przełęcz Sokola, Niedzwiedzia). Dodatkowym, a właściwie największym utrudnieniem dla kolarzy podczas dzisiejszego etapu były warunki pogodowe. Od samego startu, nieprzerwanie padał deszcz, było bardzo mgliście a temperatura powietrza wynosiła około 8 stopni Celsjusza a na przełęczach obniżała się dodatkowo o kilka stopni.

Zaraz po starcie, kiedy peleton kolarski opuścił zabudowania Świdnicy z peletonu niespodziewanie zaatakowało kilku kolarzy. Był wśród nich również kolarz CCC Polsat Polkowice, Bartłomiej Matysiak.

Jechałem prawie w samym czubie peletonu – relacjonuje Bartek Matysiak. Zobaczyłem, że z grupy zaatakował Roger Kluge (NetApp Endura). Za nim pojechali następni. Nie wiele myśląc skoczyłem za nimi i po chwili była nas piątka. Peleton nie za bardzo kwapił się by nasz odjazd likwidować. Mając takie warunki zaczęliśmy solidarnie współpracować. I tak z niewinnego ataku zrobiła się ucieczka, która z minuty na minutę zyskiwała przewagę. Nie sądziłem, że prawie większość tego pierwszego etapu przejadę w ucieczce.

Bartek Matysiak w piecioosobowej ucieczce.

W ucieczce jechało pięciu kolarzy: Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice), Marcin Sapa (BDC MarcPol), Tino Thomel (NSP-Ghost), Roger Kluge (NetApp Endura) i Marek Mixa (ASC Dukla Praga). Maksymalna przewaga jaka wypracowali uciekinierzy wynosiła w pewnym momencie trasy około 9 minut. Jednak trudy etapu i fatalna pogoda dziesiątkowały zarówno peleton jak i ucieczkę. Jako pierwszy z ucieczki odpadł Marek Mixa z Dukli Praga.

Peleton kolarski na trasie etapu.

David Rebellin na zjeździe z przełęczy Jugowskiej.

Na ostatniej dużej pętli w peletonie rozpoczęła się dość zmasowana pogoń. Z uciekającej czwórki na czele pozostali już tylko Bartek Matysiak i Marcin Sapa (BDC MarcPol). Mieli przewagę nad peletonem niewiele ponad 1,5 minuty i wiadomym już było, że sami nie dojadą do mety w Dzierżoniowie. Peleton zlikwidował ich odjazd na podjeździe pod Przełęcz Walimską.

Na zjeździe z przełęczy Walimskiej z grupy kolarzy którzy jechali na czele przerzedzonego peletonu, nastąpił atak szóstki kolarzy. Zainicjował go Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), który jest „specjalistą” od szybkich zjazdów. Za nim doskoczyli koledzy klubowi: Davide Rebellin i Mateusz Taciak a także Bartosz Huzarski i Jan Barta z ekipy NetApp Endura i Jiri Hudecek (Bauknecht Author).

Tej  6-osobowej grupce udało się dojechać do mety 1.etapu w Dzierżoniowie i między sobą rozegrać finisz. Jako pierwszy linie mety minął Davide Rebellin pokonując Marka Rutkiewicza i Bartosza Huzarskiego (NetApp).

Finisz Davide Rebellina na mecie 1.etapu w Dzierżoniowie.

Po dzisiejszym zwycięstwie, Davide Rebellin został nowym liderem wyścigu i do jutrzejszego etapu wystartuje w złotej koszulce lidera.

Liderem klasyfikacji górskiej został Bartłomiej Matysiak, który dzisiejszego dnia uzbierał sporo punktów wygrywając na górskich premiach.

 

Wyniki 1.etapu, Świdnica – Dzierżoniów, 161, 7 km

1. Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice) 5:05:27

2. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Pokowice)

3. Bartosz Huzarski (NetApp – Endura)
6. Mateusz Taciak

7. Jacek Morajko      0:54

14. Jarosław Marycz 1:25

39. Tomasz Kiendyś 4:10

46. Adrian Kurek 6:25

58. Bartłomiej Matysiak 9:04

 

David Rebellin w złotej koszulce lidera wyścigu.