Aktualności

Grossschartner 11. w Vuelta Ciclista a la Region de Murcia

Felix Grossschartner był bardzo bliski czołowej „10” w hiszpańskim wyścigu jednodniowym, Vuelta Ciclista a la Region de Murcia (1.1). Wygrał go Alejandro Valverde. 

Info: 11 lutego, San Javier – Murcia, 182,7km

Pogoda: Pochmurnie

Trasa: pagórkowata, płaska końcówka

Murcia

To był niezwykle trudny wyścig. Na płaskim odcinku, przed górami, mieliśmy boczny wiatr, więc cały czas trzeba było jechać „na maksa”, by utrzymać się w głównej grupie. Również tempo na podjeździe było bardzo wysokie, wyższe niż przed rokiem – mówi Felix Grossschartner. – Cieszę się z tego, że pojechaliśmy dobrze jako drużyna. Wzniesienie rozpoczęliśmy tuż za ekipą Movistar, więc byliśmy bardzo dobrze ustawieni. W samej końcówce nie rozegrałem niestety sprintu najlepiej. Muszę jeszcze sporo popracować nad tym, by podejmować na finiszu dobre decyzje i „chwytać się” właściwego koła przed sobą. 

Pierwsza godzina zmagań obfitowała w ataki i próby uformowania się ucieczki. Maciej Paterski był jednym z najaktywniejszych kolarzy na początku rywalizacji, załapując się do 7-osobowej grupki. Uzyskała ona ok. 40 sekund przewagi, ale peleton prowadzony przez Lotto-Soudal uznał, że nie pozwoli jej na odjazd. Ucieczka została skasowana po 30 kilometrach. Wysokie tempo sprawiło, że nie tylko atakujący zostali doścignięci, ale także stawka podzieliła się na kilka części.

W kolejnej próbie ataku wzięli udział Sam Bewley (Orica-Scott), Evan Huffman (Rally Cycling) i Jelle Wallays (Lotto Soudal). Trójka ta wypracowała zapas na poziomie 1:20 i również w tym przypadku grupa zasadnicza nie dała „zielonego światła”. Prowadzący zostali wchłonięci przed rozpoczęciem najtrudniejszego podjazdu dnia, Alto Collado Bermejo (8,4 km, cat. 1, 6,7%).

Pochodzący z rejonu Murcji, Alejandro Valverde (Movistar) nie chciał czekać na końcówkę i przyspieszył na wzniesieniu. Szybko uzyskał sporą przewagę i nie dał jej sobie odebrać aż do samej mety. Na szczycie zameldował się z prawie 2-minutową przewagą nad goniącymi rywalami, wśród których był m.in. Felix Grossschartner.

Na zjazdach grupa pościgowa się zjechała, tworząc ok. 25-osobowy peleton. Austriak reprezentował w niej „pomarańczowych” i ostatecznie finiszował tuż za pierwszą „10”, na 11. miejscu. Wyścig po drugie i trzecie miejsce wygrali Jhonatan Restrepo (Team Katusha – Alpecin) i Patrick Konrad (Bora – Hansgrohe).

Wyniki