Aktualności

Grzegorz Stępniak pierwszym liderem Hellena Tour

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) wygrał w piątek w Warcie pierwszy etap kolarskiego wyścigu Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2013.

Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się podczas finiszu z niewielkiej grupy czołowej. Grzegorz Stępniak pokonał w końcówce innego dobrego sprintera Błażeja Janiaczyka z ekipy Bank BGŻ. Trzeci był wicelider BGŻ Proligi Mateusz Taciak z CCC Polsat Polkowice.

Mierzący 165 kilometrów inauguracyjny etap prowadził wokół zbiornika Jeziorsko, ze startem i metą w miejscowości Warta. Ogromny, blisko 160-osobowy peleton, nie jechał jednak długo razem. Przyczyniły się do tego nie tyle próby ataków, co mocny, boczny wiatr. W takich warunkach nie jest łatwo utrzymać się w wachlarzu zajmującym całą szerokość jezdni i zazwyczaj peleton dzieli się na mniejsze, kilkunastoosobowe grupy. Tak stało się i w piątek i tylko zawodnicy, którzy jechali w pierwszym wachlarzu, walczyli na mecie o etapowe zwycięstwo.

Doskonałe przygotowanie do sezonu kolejny raz potwierdzili podopieczni Piotra Wadeckiego z ekipy CCC. Od początku jechali na czele i kiedy peleton podzielił się, licznie znaleźli się w pierwszej grupie. Zwycięzca „Ślężańskiego Mnicha” i lider BGŻ Proligi Marek Rutkiewicz był na mecie piąty i zachował szanse na powtórzenie sukcesu z ubiegłego roku, kiedy to okazał się najlepszy w Kaliszu.

Czteroetapowy Hellena Tour, znany przez wiele lat jako wyścig Kalisz-Konin, po raz pierwszy znalazł się w kalendarzu BGŻ Proligi. W sobotę odbędą się dwa etapy – przedpołudniowa 14-kilometrowa czasówka w podkaliskim Opatówku i wyścig ze startu wspólnego z Kalisza do Kazimierza Biskupiego (113 km). Zakończenie Hellena Tour w niedzielę w Kaliszu.

 

Wyniki pierwszego etapu (Warta – Warta, 165 km):

1. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) 3:46.17

2. Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ)

3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)

4. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice)

5. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

6. Przemysław Kasperkiewicz (De Jonge Renner) wszyscy ten sam czas

 

Klasyfikacja po pierwszym etapie:

1. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) 3:46.07

2. Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ) strata 4 s

3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) 6 s

4. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 6 s

5. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice) 10 s

6. Przemysław Kasperkiewicz (De Jonge Renner) ten sam czas

 

źródło: bgzproliga.pl