Grzegorz Stępniak pierwszym liderem wyścigu Szlakiem Bursztynowym.

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) został zwycięzcą 1. etapu wyścigu Szlakiem Bursztynowym – Hellena Tour 2012. Na mecie w Warcie pokonał kolarzy ekipy BDC MarcPol, Konrada Dąbkowskiego i Adama Wadeckiego.

Podczas pierwszego etapu wyścigu Szlakiem Bursztynowym, kolarze mieli do pokonania trasę długości 155 kilometrów która prowadziła drogami wokół zbiornika Jeziorsko. Na stracie w Warcie stanęło około 180 kolarzy z wszystkich polskich ekip zawodowych i amatorskich a także kolarze z Czech, Niemiec i Słowacji. Peleton kolarski wystartował z Warty gdzie znajdowała się również meta etapu.

Trasa etapu na całej swej długości była stosunkowo płaska a jedynie miejscami silne powiewy wiatru mogły porozrywać wyjątkowo w tym roku, bardzo liczny peleton. Akcji zaczepnych i prób odjazdów było bardzo wiele ale na dłużej żadnej z grup atakujących nie udało się na dłużej odjechać. Wszystkie próby ucieczek były dość skutecznie i szybko likwidowane.

Podczas etapu bardzo aktywnie jechali kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice, która do tego wyścigu przystąpiła w 10-osobowym składzie. Bardzo dobra jazdą wykazał się Adrian Honkisz który dwukrotnie zwyciężał na lotnych premiach zdobywając tym samym koszulkę najaktywniejszego kolarza. Tuż przed metą, z peletonu który podzielił się na nieco mniejsze grupki, samotnie zaatakował kolejny kolarz CCC, Nikolay Mihaylov. Niestety, atak nie powiódł się, a rozpędzony peleton zlikwidował odjazd Mihaylova i rozpoczął walkę o zwycięstwo etapowe. Dobrze ustawiony Grzegorz Stępniak, który w tym roku pokazał na wyścigu W Portugalii, że potrafi dobrze finiszować, pokonał dwójkę kolarzy BDC i jako pierwszy minął linię mety, zostając liderem wyścigu.