Janiszewski zwycięża w prologu Dookoła Mazowsza, Stępniak liderem

Zwycięzcą prologu 55. Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Mazowsza został zawodnik ekipy CCC Polsat Polkowice, Sylwester Janiszewski. Żółtą koszulkę lidera wywalczył kolega z ekipy, Grzegorz Stępniak.

Rywalizacja kolarzy w wyścigu Dookoła Mazowsza rozpoczęła się od prologu – Memoriału Marka Cichosza, rozegranego na terenie Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. 140-osobowy peleton kolarski, złożony z czołowych polskich ekip zawodowych i amatorskich a także ekip zagranicznych miał do pokonania dystans o łącznej długości 45 kilometrów – 18 rund po 2,4 kilometra. Prolog rozegrano w formule kryterium: klasyfikacja punktowa (suma punktów na okrążeniach) oraz „na kreskę” – zwycięzca zostaje pierwszym liderem wyścigu.

Już od samego startu, peleton „narzucił” bardzo ostre tempo jazdy, co spowodowało, że średnia prędkość prologu wyniosła prawie 48 km/h. Bardzo aktywną i skuteczną jazdę zaprezentowali kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice, którzy od początku ścigania dominowali w peletonie. Specjalista od kryteriów, Sylwester Janiszewski skrupulatnie gromadził punkty na premiach punktowanych i zgromadził ich łącznie 27, co dało mu zdecydowane zwycięstwo w prologu. Drugi w klasyfikacji punktowej prologu, Mateusz Nowak z reprezentacji Polski U-23, zdobył 14 punktów, a kolejny kolarz CCC Polsat Polkowice, Bartłomiej Matysiak z 13 punktami zajął 3. miejsce.

W wyścigu „na kreskę” niezawodnym okazał się sprinter ekipy CCC Polsat Polkowice, Grzegorz Stępniak, który stoczył walkę o żółtą koszulkę lidera z zawodnikiem ekipy BDC MarcPol, Konradem Dąbkowskim. Na ostatnim, ostrym zakręcie przed „kreską” upadek zaliczył Dąbkowski co wyeliminowało go z walki o zwycięstwo.

Dzisiaj jechało mi się bardzo dobrze – powiedział na mecie Grzegorz Stępniak. Od samego startu czułem się wyśmienicie i czekałem na ostatnie okrążenie by zafiniszować o koszulkę lidera. Takie dostałem zadanie i cieszę się, że mogłem się z niego wywiązać.

Klasyfikacja indywidualna (punktowa) prologu:

1. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice) – 27 pkt.
2. Mateusz Nowak (Reprezentacja Polski U-23) – 14 pkt.
3. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) – 13 pkt.

12. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) – 5 pkt.

Klasyfikacja prologu „na kreskę”

1. Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) – lider wyścigu

Koszulkę najaktywniejszego kolarza wywalczył Sergiej Papok (Reprezentacja Białorusi), natomiast koszulka najlepszego górala przypadła dla Andrzeja Bartkiewicza (Wibatech LMGK Ziemia Brzeska). Najlepszym młodzieżowcem został Michał Kadrzyński (Reprezentacja Polski U-23) a ekipa CCC Polsat Polkowice został najlepszą drużyną.

Finisz Grzegorza Stępniaka na mecie prologu Dookoła Mazowsza.

Podium zwycięzców klasyfikacji indywidualnej: od prawej, Bartłomiej Matysiak (3 m.), Sylwester Janiszewski -zwycięzca prologu, Mateusz Nowak (2 m.)

Grzegorz Stępniak – ider wyścigu na podium

Jutro, w środę 25.07.br. kolarze  wystartują do 1. etapu, który zostanie rozegrany na drogach wokół Modlina. Do przejechania będzie trasa długości 180 kilometrów.