Aktualności

Jarosław Marycz: „to był bardzo szybki etap”

Mark Cavendish z ekipy Omega Pharma – Quick Step został zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu Tou de San Luis (kat. 2.1). Grzegorz Stępniak finiszował na 21. miejscu.

Podczas pierwszego etapu rozpoczynającego rywalizację w argentyńskiej etapówce, kolarze mieli do pokonania dystans długości 164 kilometrów z San Luis do Villa Mercedes. W idealnych warunkach pogodowych, przy słonecznej i prawie upalnej pogodzie, kolarze wyruszyli na trasę etapu, która prowadziła po stosunkowo płaskim terenie wokół miasta San Luis. Tak ukształtowany profil trasy w sposób zdecydowany preferował kolarzy którzy specjalizują się w sprinterskich końcówkach a w 175 osobowym peletonie który wyruszył na trasę 1. etapu znalazło się wielu wyśmienitych sprinterów.

Dzisiejszy etap był bardzo szybki, a to głównie za sprawą wiatru, który prawie przez większość etapu dmuchał nam w plecy – informuje Jarosław Marycz. Prędkość jazdy była wysoka a co za tym idzie, przejechane kilometry mijały łatwo i w błyskawicznym tempie.

Taka sytuacja na trasie wyglądała aż do ostatnich kilometrów. Gdy do mety było coraz bliżej sytuacja robiła się coraz bardziej nerwowa a sama końcówka etapu to wielki chaos. Tuz przed metą było kilka zakrętów, bardzo wysokie tempo peletonu a etap zakończył sie klasycznym finiszem z całej grupy. Wraz z Bartkiem Matysiakiem pomagaliśmy w końcówce ustawić Grześka Stępniaka w jak najlepszej pozycji do finiszu. Tuż przed samą bramą oznaczająca finałowy kilometr z przodu peletonu było bardzo ciasno, co spowodowało, że lekko pogubiliśmy sie i ostatecznie zafiniszowaliśmy na dalszych pozycjach. Szkoda, bo mogło być znacznie lepiej.

Wyścig dalej trwa, czujemy sie dobrze przygotowani, czuć ze praca jaka wykonaliśmy w poprzednich miesiącach procentuje i z takim nastawieniem podchodzimy do następnych etapów – zakończył Jarosław Marycz.

Zgodnie z przewidywaniami końcówka etapu należała do sprinterów, a najszybszym okazał się typowany do zwycięstwa, Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step). Drugi na mecie był Sacha Modolo (Baradini CSF), a trzeci Alessandro Petacchi (Lampre-Merida).

Najlepszy z Polaków, Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 21 miejscu. Pozostali kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice przyjechali na metę zachowując czas zwycięzcy.

Wyniki 1. etapu, San Luis – Villa Mercedes, 164 km.

1. Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step) – 3:48:04
2. Sacha Modolo (Baradini CSF)
3. Alessandro Petacchi (Lampre-Merida)

21. Grzegorz Stępniak
24. Jarosław Marycz
40. Bartłomiej Matysiak
132. Marek Rutkiewicz
133. Jacek Morajko
134. Adrian Kurek