Aktualności

Josef Cerny najszybszy w GP Częstochowy

Josef Cerny, 19-letni czeski kolarz ekipy CCC Polsat Polkowice wygrał w niedzielę 41. edycję kolarskiego wyścigu o Grand Prix Częstochowy. Drugi na mecie był jego klubowy kolega Marek Rutkiewicz, a trzeci Konrad Czajkowski (Bank BGŻ).

Tradycyjny wyścig, którego trasa prowadziła niespełna dwukilometrowymi pętlami u stóp klasztoru jasnogórskiego, okazał się bardzo trudna, szczególnie w deszczowych warunkach. Na wielu odcinkach bardzo krętej trasy, szczególnie pokrytych kostką, było bardzo ślisko. Szereg zawodników nie wytrzymało trudów jazdy i zjechało z trasy. Spośród 79 startujących kolarzy do mety dotarło zaledwie 30.

Josef Cerny zaatakował już na trzecim okrążeniu i szybko zgubił pościg, a od 11. pętli jechał już samotnie przed grupą. Jego przewaga nad peletonem sięgała prawie 50 sekund. W końcówce pościg wzmocnił tempo, ale Czechowi udało się zachować kilkusekundową przewagę nad walczącymi o drugie miejsce Markiem Rutkiewiczem i Konradem Czajkowskim.

Cerny zwyciężył również w kategorii orlik (do lat 23). Drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji młodzieżowców zajęli Przemysław Sobieraj (Pogoń Mostostal Puławy) i Emanuel Piaskowy (TKK Pacific Toruń).

Grand Prix Częstochowy było piątą w sezonie imprezą zaliczaną do cyklu BGŻ ProLigi. W klasyfikacji najlepszych polskich kolarzy prowadzi Marek Rutkiewicz, który dzięki zajęciu drugiego miejsca w niedzielnym kryterium powiększył przewagę nad kolegą z ekipy Mateuszem Taciakiem. Trzeci jest nadal Jarosław Marycz (wszyscy CCC Polsat Polkowice).

Kolejnym wyścigiem BGŻ ProLigi będzie Bałtyk-Karkonosze Tour, który rozpocznie się już 20 maja.

 

Wyniki Grand Prix Częstochowy:

1. Josef Cerny (Czechy/CCC Polsat Polkowice) 1:52.23

2. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 0:06

3. Konrad Czajkowski (Bank BGŻ)

4. Jacek Morajko 0:09

6. Bartłomiej Matysiak

8. Piotr Gawroński 0:14

11. Łukasz Owsian

13. Paweł Charucki

19. Adrian Honkisz

20. Nikolay Mihaylov

21. Mateusz Taciak 0:37

23. Grzegorz Stępniak 0:48

 

żrodło: bgzproliga.pl + własne