Aktualności

Kadlec zwycięża w Grodowcu, Dariusz Batek drugi

Zwycięzcą 1.etapu Memoriału J.Grundmanna i J.Wizowskiego został kolarze czeskiej ekipy Dukla Praha, Milan Kadlec. Na mecie w Grodowcu pokonał Dariusza Batka (CCC Polsat Polkowice) i Mariusza Witeckiego (BGŻ Team).

Na starcie w Grodowcu, gdzie wyznaczono start i metę 1.etapu wyścigu, stanęło prawie 120 kolarzy z wszystkich polskich ekip zawodowych i klubów amatorskich a także ekipy zagraniczne: niemiecka ekipa Nutrixxon Team i czeska ekipa Dukla Praga. Pojawił się również Michał Kwiatkowski, który obecnie reprezentuje barwy ekipy UCI ProTour, Omega Pharma-Quick Step.

Podczas pierwszego etapu kolarze mieli do pokonania trasę o łącznej długości 138 kilometrów, która prowadziła na rundach wokół Grodowca. Kolarze musieli pokonać 5 rund po 27,6 kilometra każda, przejeżdżając każdorazowo przez linię startu i mety. Trasa na całej swej długości przebiegała po dość wąskich i krętych drogach w większości w odkrytym terenie. Dość trudnym technicznie elementem trasy był sam dojazd na metę etapu. Na 300 metrów do kreski którą usytuowano na niewielkim wzniesieniu u stóp sanktuarium w Gradowcu, kolarze musieli dość gwałtownie skręcić w prawo i dalej podążać do kreski na dość wąskiej drodze, zawężonej przez ustawione szczelnie barierki zabezpieczające.

Start kolarzy rozpoczął się przy pięknej słonecznej pogodzie a temperatura która w trakcie etapu wzrosła, osiągając 35 stopni Celsjusza, okazała się dla wielu kolarzy nie do przetrzymania. Dodatkowo podmuchy ciepłego wiatru, szczególnie na otwartych terenach, mocno dawały się we znaki kolarzom i wielu musiało z nich wycofywać się z rywalizacji.

Mimo tych „tropikalnych” warunków, peleton jechał bardzo dynamicznie, dyktując dość duże tempo. Od samego startu, kiedy tylko kolarze opuścili zabudowania Grodowca, rozpoczęły się pierwsze ataki i próby odjazdów, które prawie przez cały czas trwania etapu następowały jeden po drugim. Odjeżdżały niewielkie grupki kolarzy, którym udawało się czasami uzyskać niewielką przewagę, mimo to żadna z nich nie uzyskała znaczącej przewagi.

 

 

Kiedy kolarze wjeżdżali na ostatnią z rund, na czele jechała dziewięcioosobowa ucieczka, która nad znacznie przerzedzonym peletonem posiadała 1 minutową przewagę. W grupie tej jechali m.in. Dariusz Batek i Łukasz Owsian z CCC Polsat Polkowice, dwóch kolarzy Dukli Praga, a także kolarze z BGŻ Team, BDC, Wibatechu i Felt Chrobry Głogów.  W peletonie bardzo mocno zaczęła pracować ekipa Nutrixxon, która nie posiadała w odjeździe swojego przedstawiciela. Na kilka kilometrów do mety z uciekającej dziewiątki odpadali kolejno kolarze a do mety podążała już tylko szóstka kolarzy, która między sobą rozegrała finisz.

Najszybszym na mecie okazał się Milan Kadlec z Dukli Praga, który pokonał Dariusza Batka (CCC Polsat Polkowice) i Mariusza Witeckiego z BGŻ Team.
Liderem wyścigu został zwycięzca pierwszego etapu, Milan Kadlec (Dukla Praga).