Aktualności

Kenny Dehaes wygrywa klasyk Nokere Koerse. Matysiak 17

Kenny Dehaes (Lotto-Belisol) został zwycięzcą wyścigu Nokere Koerse. Pokonał Toma van Asbroecka (TopSport Vlaanderen-Baloise) i Nacera Bouhanniego (FDJ.fr). Bartek Matysiak (CCC Polsat Polkowice) finiszował na 17.miejscu.

Podczas 69. edycji belgijskiego wyścigu klasycznego Nokere Koerse kolarze mieli do pokonania trasę długości 199 kilometrów, która prowadziła po bardzo wąskich drogach z odcinkami brukowanymi. Kolarze wystartowali z miejscowości Ronse i po przejechaniu około 80 kilometrów wjechali na 15-kilometrowe rundy, gdzie znajdował się stosunkowo krótki ale bardzo „sztywny” podjazd (śr. nachylenie 6%). Właśnie na tym podjeździe, Nokere-berg, po ośmiokrotnym pokonaniu rund, kolarze finiszowali na mecie wyścigu.

Na starcie tego wyścigu ekipa CCC Polsat Polkowice wystartowała w składzie: Paweł Charucki, Piotr Gawroński, Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Jacek Morajko, Jarosław Marycz, Bartłomiej Matysiak i Grzegorz Stępniak.

Przez większość trasy wyścigu na czele jechała grupka piętnastu kolarzy. Mimo zgodnej współpracy ich przewaga nie wyniosła więcej niż 2 minuty. Gdy do mety pozostawało coraz mniej kilometrów peleton mocno przyspieszył, co spowodowało, że grupa uciekinierów zaczęła stopniowo się uszczuplać, by w konsekwencji zostać wchłonięta przez rozpędzony peleton. Finisz na mecie w Nokere rozegrał się z peletonu i był bardzo zacięty. Aby wskazać zwycięzcę sędziowie musieli wnikliwie przejrzeć fotofinisz. Zwycięzcą został Kenny Dehaes (Lotto-Belisol), który pokonał o przysłowiowy „błysk szprychy” Toma Van Asbroecka (Topsport Vlaanderen). Na trzecim miejscu finiszował Nacer Bouhanni (FDJ.fr).

Każdy wyścig w Belgii czy Holandii jest bardzo nerwowy i trzeba od samego startu do mety jechać w pełnej koncentracji – powiedział Bartek Matysiak. Podczas wczorajszego wyścigu prawie od samego startu było mnóstwo ataków. Szczęśliwie były dobre warunki pogodowe, pokazało sie nawet słońce. Wyścig można powiedzieć rozgrywany był na rundach. Było ich w końcówce 8 po ok. 15 kilometrów. Na 30-tym kilometrze utworzył się dość liczny odjazd grupki kolarzy w którym jechało 17 zawodników. Na ostatnich rundach nasza ekipa wraz z kilkoma innymi rozpoczęła pogoń za ucieczką. Została ona skasowana tuż przed metą i finisz rozegrano z dużej grupy. Końcowe 500 metrów do mety to podjazd po bruku, który strasznie wybijał z rytmu. Tuż przed wjazdem na odcinek brukowany, byłem ustawiony trochę za daleko od czoła grupy. Mimo, że przeskoczyłem kilka pozycji, było juz ciężko przejść do samego czuba i włączyć się do walki o zwycięstwo – zakończył Bartek Matysiak.

Z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice najwyżej finiszował Bartek Matysiak zajmując 17. miejsce.

 

Wyniki Nokere Koerse 2014 (1.1), Ronse – Nokere (199,3 km):

1. Kenny Dehaes (Lotto-Belisol) 4:21:39

2. Tom van Asbroeck (TopSport Vlaanderen-Baloise)

3. Nacer Bouhanni (FDJ.fr)

17. Bartłomiej Matysiak

43. Jarosław Marycz

72. Jacek Morajko

76. Adrian Kurek

77. Tomasz Kiendyś

108. Grzegorz Stępniak

DNF Paweł Charucki

DNF Piotr Gawroński

info: A.Dyszyński