Aktualności

Le Samyn: zwycięża Maxime Vantomme, Paterski 17-ty

Maxime Vantomme (Roubaix – Lille Métropole) wygrał belgijski klasyk Le Samyn (kat. 1.1). W sprinterskim pojedynku pokonał Alexeya Tsatveicha (Katusha) i Nacera Bouhanniego (FDJ.fr). Maciej Paterski finiszował na 17.miejscu.

46. edycja walońskiej jedniodniówki Le Samyn została rozegrana na 196-kilometrowej trasie z Frameries do Dour. Trasa wyścigu w dużej mierze prowadziła po stosunkowo płaskim terenie z niewielkimi dwoma podjazdami znajdującymi się na ostatnich czterech rundach. Kolarze mieli do pokonania 4 pętle wokół Dour o długości 21,3 kilometra każda.


Mapka i profil trasy wyscigu Le Samyn.

Ku zadowoleniu kolarzy, dzisiejszy wyścig rozgrywany był w dobrych warunkach pogodowych. Przez cały czas trwania rywalizacji świeciło słońce i było umiarkowane ciepło. Sprzyjało to licznym atakom, które rozpoczęły się zaraz po starcie peletonu w Frameries.

Przez większą część trasy na czele peletonu jechała trzyosobowa ucieczka w składzie: Nico Sijmens (Wanty), Glenn van de Maele (T.Palm – Pôle Continental Wallon) i Romain Hubert (Color Code Biowanze). Peleton zezwolił na odjazd kolarzy, jednak skrzętnie kontrolował przebieg ucieczki nie dopuszczając by przewaga przekraczała więcej niż 3 minuty. Kiedy peleton wjeżdżał na rundy wokół Dour, za sprawą ekipy Omega Pharma-QuickStep, która przejęła na siebie kontrole peletonu, ucieczka została zlikwidowana. Peleton został bardzo mocno naciągnięty i ciągle następowały próby jego porozrywania. W kolejny odjazd zabrali się Thomas de Gendt (Omega Pharma) i Alexis Gougeard (Ag2r). Odjechali na 50 sekund, lecz peleton, w którym aktywnie jechali również kolarze CCC Polsat Polkowice, zlikwidował ten odjazd. W jednym z ostatnich ataków uczestniczył również Jarosław Marycz, próbując nawet samotnej jazdy, niestety zakończonej niepowodzeniem.

Na metę w Dour przyjechał duży peleton i o zwycięstwie w wyścigu zadecydował sprinterski pojedynek. Jako pierwszy linię mety przekroczył Maxime Vantomme (Roubaix Lille Metropole), który minimalnie pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę, Alexeya Tsatevicha (Katusha). Trzecim na mecie był Nacer Bouhanni (FDJ.fr)

Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem ekipy CCC Polsat Polkowice został Maciej Paterski, który minął metę na 17.miejscu z tym samym czasem co zwycięzca.

 

Wyniki Le Samyn (1.1), Quaregnon – Dour (195,9 km):

1. Maxime Vantomme (Roubaix-Lille Metropole) 4:36:20

2. Alexei Tsatevich (Katusha)

3. Nacer Bouhanni (FDJ)

17. Maciej Paterski

31. Tomasz Kiendyś

46. Piotr Gawroński

62. Jarosław Marycz 0:29

105. Jacek Morajko 1:49

109. Adrian Kurak 2:43

112. Paweł Charucki

drian Kurek na trasie wyscigu (fot. Valerie Herbin)

 

info: A.Dyszyński