Łukasz Owsian Górskim Mistrzem Polski 2014

Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) został Górskim Mistrzem Polski w kolarstwie szosowym. Srebro dla Tomasza Marczyńskiego.

Tegoroczna edycja Górskich Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym została rozegrana na bardzo trudnej technicznie trasie, której długość wynosiła 110 kilometrów. Kolarze mieli do pokonania osiem 12-kilometrowych rund, które prowadziły m.in. przez podjazd na Przesiekę. Dodatkowym utrudnieniem dla kolarzy były bardzo niekorzystne warunki pogodowe, zimno i padający prawie bez przerwy deszcz.

W ekipie CCC Polsat Polkowice, w walce o tytuł górskiego mistrza Polski wystartowali wszyscy Polacy bez Grzegorza Stępniaka. Już na pierwszej rundzie zaatakowali kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice. Rozkręcili bardzo mocne tempo jazdy co spowodowało, że peleton porwał się na mniejsze grupy a z przodu utworzyła się kilkuosobowa ucieczka. W ucieczkę zabrali się: Marek Rutkiewicz, Tomasz Marczyński, Jacek Morajko i Łukasz Owsian (wszyscy CCC Polsat Polkowice) oraz ubiegłoroczny zwycięzca, Michał Podlaski (ActiveJet Team), Bartłomiej Wawak (JBG2 Professional MTB Team) i Dominik Oborski (TKK Pacific Toruń).

Siedmioosobowa grupa kolarzy dość szybko zdobyła przewagę nad mocno przerzedzonym peletonem i utrzymywała ją przez dłuższy czas jazdy w granicach 2 minut. Po przekroczeniu półmetka, przewaga ucieczki wzrosła do 3 minut i nadal kolarze jechali bardzo mocnym tempem. Z uciekającej grupy odpadł Jacek Morajko.

Kiedy do pokonania pozostały jeszcze trzy rundy, samotnie zaatakował Tomasz Marczyński. Atak był tak silny, że nikt z ucieczki nie był w stanie podążyć za nim. Dopiero na kolejnej rundzie doskoczył do niego klubowy kolega – Łukasz Owsian i razem zaczęli podążać do mety. Za nimi, z 45 sekundową stratą jechali Marek Rutkiewicz i Michał Podolski.

Łukasz Owsian i Tomasz Marczyński przekraczają linie mety Górskich Mistrzostw Polski.

Metę wyścigu, Łukasz Owsian i Tomasz Marczyński przejechali razem, unosząc do góry ręce w geście zwyciestwa. Jednak górskim mistrzem Polski na sezon 2014 został Łukasz Owsian a Tomasz Marczyński zdobył srebrny medal. Brąz wywalczył ubiegłoroczny zwycięzca – Michał Podlaski (ActiveJet), który przyjechał na metę z prawie 2-minutową stratą do zwycięzcy.

Wyniki Górskich Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, Jelenia Góra 2014;

1. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice) 3:06:44

2. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)

DNF Mateusz Nowak

Podium zwyciezców Górskich Szosowych Mistrzostw Polski 2014. Od lewej: Tomasz Marczyński (srebro), Łukasz Owsian (złoto), Michał Podlaski (brąz).

info: A.Dyszyński, foto: D.Krzywański